Den isten Januari 1885 bestond het personeel uit 3 Ingenieurs, 4 Bewaarders, 12 Landmeters, 36 Adjunct-landmeters, 225 Mantries bij de metingen en 135 Mantries bii de bureaux, van welke laatste 124 Mantries voor de bijhouding van de kaarten der voor malige kadastraal-statistieke opname waren aangewezen. Bij StbL 1&85 n°. So werd eene nieuwe regeling getroffen voor de toekenning eener vaste indemniteit voor reiskosten ten behoeve van de ambtenaren van het kadaster. In 1887 en het daarop volgende jaar vereischten de werkzaam heden ten behoeve van de verpondings aangelegenheden buiten gewone inspanning van de ambtenaren van het kadaster. Ingevolge de nieuwe verpondings-ordonnantie, afgekondigd bij Stbl. 1886 n°. 78, moesten perceelen tot eene waarde van 400, welke volgens de oude ordonnantie van de belasting waren vrijgesteld, worden getaxeerd en aangeslagen, evenzoo gebouwen door derden op een anders grond gebouwd (opstallen). In 1888 werden de metingen ten behoeve van eene algemeene kadastreering van de eilanden Java en Madoera in 5 gewesten voortgezet. In 15 gewesten werden de function van Gouvernements landmeter door de ambtenaren van het kadaster uitgeoefend. Te Batavia werd aan een ambtenaar van het kadaster het onder zoek opgedragen naar den rechtstoestand van - en eventueel nog aanwezige eigenaren of rechthebbenden op ongeveer 3000 in dat gewest voorkomende onbeheerde perceelen, welk onderzoek in 1887 aangevangen, eerst in het jaar 1889 was afgeloopen. In het jaar 1888 werden mede pl.m. 8000 bouws van het particuliere land Tjiomas gedetailleerd opgemeten. Ten behoeve van de heffing der landrente waren tot nu toe achtereenvolgens aan het Bestuur verstrekt de uitkomsten der kadastrale metingen voor 1628 dessa's, verdeeld over 29 districten, in 5 gewesten, tezamen een oppervlak van 301 587 H. A. of 425 000 bouws beslaande. In 1889 werden de metingen voortgezet door 6 opmetings-secties welke metingen «tevens moesten dienen om de ambtenaren bij «het Binnenlandsch Bestuur de gegevens te verschaffen ten dienste «van den aanslag der landrente.» Het Koloniaal Verslag van i8go deelt verder mede: «Ten einde dit nevendoel hoofddoel «te doen worden, zullen nu echter deze metingen eene geheele «verandering ondergaan en zal het daarmede belaste personeel 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 28