«worden samengetrokken in de residentie Preanger-Regentschappen «Door de thans gegeven voorschriften voor de details dezer «metingen, (gouv. besluit van 18 Juni 1890 n°. 6), waarbij op den «voorgrond is gesteld, dat zij alleen moeten strekken tot het ver- «krijgen van een kadaster ten behoeve van de landrente regeling, «worden, zooals de Gouverneur-Generaal bericht, waarborgen ver- «kregen, dat de resultaten der kadastrale opmetingen in de binnen- landen geëvenredigd zullen zijn aan de daaraan ten koste gelegde «uitgaven. Aan alle practische eischen van nauwkeurigheid vol- «doende, zullen de voortaan samen te stellen kaarten niet alleen «een overzicht geven van de erven en de verschillende bouw- gronden, maar ook de dessagrenzen aanwijzen, zooals deze na «overleg met de betrokken dessabesturen zullen worden bevonden, «en verder op duidelijke wijze alle wegen, waterleidingen enz. «aantoonen, zoodat het kadaster, behalve voor den aanslag der «landrente, ook voor de kennis der plaatselijke toestanden, voor «irrigatie en politie goede diensten kan bewijzen.» Bij bovenaangehaald Gouvernements besluit van 18 Juli 1890 n°. 6 zijn mede ingetrokken de voorschriften ten behoeve van de bijhouding van het kadaster in de binnenlanden en wel blijkens het Koloniaal Verslag «dewijl het onmogelijk was gebleken goede «en volledige rapporten omtrent de grondveranderingen van de «dessahoofden te verkrijgen.» Voor dit gedeelte der ingetrokken voorschriften konden voorshands geen nieuwe worden gegeven «daar deze verband dienden te houden met de aan te nemen «landrente-regeling.» Voorschriften voor de bijhouding van de landrente-kaarten, als bovenbedoeld, zijn echter nimmer gearresteerd. Aangezien blijkens het Koloniaal Verslag over 1890 de in de Preanger Regentschappen genomen proef van een landrente rege ling op kadastralen grondslag tot bevredigende uitkomsten had geleid, werd, onder opheffing van de over het eiland Java ver spreid werkende opmetingsecties, het grootste deel van het daarbij vrijkomende personeel in de tweede helft van het jaar 1890 in de Preanger Regentschappen samengetrokken en bleef elders op Java, zoomede op Madoera niet meer personeel behouden, dan noodig was voor de bewaring, de bijhouding en de benuttiging van het z. g. eigendomskadaster welk kadaster voltooid was in 15 gewesten en voor de opmaking van een zoodanig kadaster 29

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 29