3°5 belooning voor den heer van Eerde, die geheel belangeloos het initiatief nam tot deze -beweging. Vol goeden moed toog het voorloopig Comité dan ook aan den arbeid, ten einde zoo spoedig doenlijk de oprichting voor te bereiden. Toen het evenwel op de dubbeltjes aankwam, (bijdragen in de oprichtingskosten) werden wij onaangenaam verrast, door het bekoeld enthusiasme. Het moet gezegd, een aantal organisatiën zonden, op de desbetreffende circulaire, onverwijld een flink be drag ter bestrijding van de kosten en zelfs een hoofd-ambtenaar stelde ons een niet onbeduidende gift ter hand, doch het meeren- deel der organisatiën konden ons om redenen van verschillenden aard geen steun toezeggen of lieten de circulaire gewoonweg onbeantwoord. Intusschen lieten wij ons door deze teleurstelling niet ontmoedigen. De Vereeniging werd den 2,3en December 1908 opgericht en dank zij de medewerking eener Commissie voor het winnen van advertentiën waren wij in staat onze eerste brochure, in 20.000 exemplaren, gratis te verspreiden. Hierbij dient toegelicht, dat door de bemoeiingen van bedoelde Commissie ruim /500. aan advertentiekosten binnen kwamen, met welk bedrag op een kleine som na de druk, verzendings- en andere onkosten konden worden bestreden, zoodat de brochure onze Vereeniging weinig of niets heeft gekost. Voor het zenden der brochures aan de juiste adressen, riepen wij de medewerking in van de ons bekende organisatiën, doch van de ruim 70 vereenigingen en bonden van rijksambtenaren of beambten, gaven slechts een 30-tal gehoor aan ons verzoek. Van de overigen vernamen wij dien aangaande niets meer; toch zonden wij ook aan de secretariaten een aantal exemplaren. Het blijkt ons thans, dat nog vele ambtenaren niet in 't bezit zijn van de brochure. Bij de posterijen en telegrafie b.v. zijn heel wat ambtenaren, die van 't bestaan der Vereeniging weinig of niets afweten. Het resultaat is niet meegevallen. Tot dusver hebben zich slechts even 1200 leden en 40 donateurs aangemeld, terwijl zich nog maar een 1 o-tal organisatiën definitief aansloten. Men verwijt ons Hollanders den traditioneelen Jan Saliegcest, dat wij in veel zaken te taai, te vasthoudend zijn. Ten aanzien van het vereenigingsleven, heeft dit verwijt inderdaad wel eenigs- zins recht van bestaan. Allerlei zwarigheden, om het niet-toetreden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 309