terwijl de betreffende boekhouding in het volgende jaar gereed kwam. Met het oog op den weinig bevredigenden uitslag der in de laatste jaren afgenomen examens van Adjunct-landmeter 3e klasse, werd bij Koninklijk besluit van 25 Februari 1899 n°. 42, Ind. Stb. n°. 153, voor de aanvulling van het corps eene nieuwe regeling getroffen, waarbij zij, die benoembaar zijn tot Indisch ambtenaar of die geslaagd zijn voor het eerste gedeelte van het groot ambtenaars examen, en op door den Gouverneur-Generaal te regelen wijze werkzaam zijn geweest gedurende één jaar als tijdelijk ambtenaar, en als zoodanig blijken hebben gegeven van geschikt heid voor de betrekking van Adjunct-landmeter, als zoodanig benoembaar zijn. In het jaar 1900 werd de bijhouding van de kadastraal- statistieke kaarten in de gewesten Cheribon, Banjoemas en Madioen gestaakt en door het personeel een aanvang gemaakt met de omwerking dier kaarten, ten einde die dienstbaar te maken voor eene landrente-regeling, zooals voor de Preanger Regentschappen is ingevoerd. In het daarop volgende jaar werd evenzoo gehandeld in 6 van de 7 overige gewesten, waar kaarten door de voormalige statistieke opname waren vervaardigd. In het jaar 1901 kwam het eigendomskadaster gereed in het gewest Besoeki, alsmede ter hoofdplaats Djokdjakarta en werd met de meting van de hoofdplaats Ternate een aanvang gemaakt. In het jaar 1902 werden door het personeel in de residentie Cheribon metingen verricht ten doel hebbende de irrigatiekaarten van de afdeeling Indramajoe aan te vullen, om daaruit dessakaarten ten behoeve eener landrente-regeling samen te stellen. In dit jaar .werd tevens een aanvang gemaakt met de opmeting van de hoofdplaats Menado en andere in dat gewest gelegen plaatsen. In den loop van het jaar 1902 kwam de commissie, aan wie in November 1900 was opgedragen rapport uit te brengen, in hoeverre het aanbeveling zou verdienen de door een aantal diensttakken in Indië verricht wordende opmetings- en kaarteerings- werkzaamheden te centraliseeren, met haar eindverslag gereed. Genoemde commissie nam in begingsel aan, dat de landrente metingen bij den topographischen dienst spoediger en voor minder 32

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 32