kosten konden worden vervaardigd, dan volgens de tot nog toe door het kadaster gevolgde werkwijze. In het jaar 1905 werden voorbereidende maatregelen getroffen tot uitvoering van de voorstellen dier commissie. Bij Gouvernements besluit van 2 November 1905 n°. 30 werden, met wijziging van het Gouvernements besluit van 10 Mei 1879 n°. 4, Stb. n°. 164, de landrente-metingen opgedragen aan den topographischen dienst. In verband daarmede werden in December 1905 en begin 1906 de bureaux van bijhouding der kaarten van de voormalige kadastraal-statistieke opname opgeheven en successievelijk ook de verschillende kadastrale landrentesecties, naarmate de kaar- teering van het gemetene was voltooid. Het door inkrimping van den werkkring van het kadaster overtollig geworden Euro- peeseh en inlandsch personeel werd gepensionneerd of ontslagen. In de maand Januari 1906 werd een aanvang gemaakt met de meting van de hoofdplaats Bandjermassin. Het kadaster is thans uitsluitend belast met de meting van de hoofdplaatsen van afdeelingen en gewesten ten behoeve van het z.g. eigendomskadaster en de bijhouding van de voor dit doel vervaardigde kaarten, alsmede met de uitoefening der functiën van Gouvernements-landmeter. Met den aanvang van het jaar 1907 telde men 3 kadastrale bewaringen te Batavia, Samarang en Soerabaja; 12 kadastrale bureaux te Bandoeng, Cheribon, Pekalongan, Banjoemas, Magelang, Djokdjakarta, Rembang, Kediri, Pasoeroean, Bondowosso, Padang, en Makassar en 2 bureaux van kadastrale metingen te Menado en te Bandjermassin. Onder Batavia ressorteeren de gewesten Bantam en Riouw en onderhoorighedenonder Soerabaja ressorteert het gewest Madoera, onder Kediri het gewest Madioen, onder Djokdjakarta het gewest Soerakarta en onder Menado het gewest Ternate. De hierop volgende bijlagen sub I, II en III houden een over zicht van fle in de jaren 1875 tot en met 1906 door het kadaster verrichte werkzaamheden. Soerabaja, Mei 1907. G. F. Wiemans. 33

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 33