02 evenmin ontbroken, zooals blijken zal uit het volgend overzicht van de geschiedenis van het Landrente-Kadaster, waarvan de de gegevens zijn geput deels uit het geschrift van den heer F. Fokkens «Landrente-onderzoek op Java» deels uit andere bronnen, alsmede uit de Koloniale Verslagen. In het jaar 1813 voerde Raffles in de plaats van het contin gentenstelsel op Java de Landrente in, zijnde eene belasting op het hoofdproduct van den Indischen landbouw in navolging van eene dergelijke belasting, in Britsch-Indië geheven. De oorspronkelijke dorpsgewijze aanslag werd een jaar na de invoering vervangen door een individueelen. De zorg voor den aanslag en voor de inning werd opgedragen aan collecteurs der landelijke inkomsten, aan wie landmeters waren toegevoegd voor het meten en in kaart brengen der velden. Eerst zoodra het werk der opmeting was tot stand gekomen, mocht de individueele aanslag in een gewest worden ingevoerd. Oogenschijnlijk was men hier op den goeden weg, en men mag aannemen, dat, ware die weg consequent gevolgd, de wijze van uitvoering van het werk gaandeweg verbeterd, de leiding aan bekwame handen toevertrouwd, het landrentevraagstuk sedert lang zou zijn opgelost tot aller tevredenheid, en 's lands schatkist daarbij wel zou zijn gevaren. «Deze regeling», deelt de heer Fokkens mede, «die eene ge- «heele ommekeer bracht in het bestaande belastingstelsel op Java, «had weinig succes en riep groote verwarring en onbillijkheid «in het leven. Voornamelijk moet dit worden toegeschreven aan «de tijdsomstandigheden, die voor de invoering zeer ongunstig «waren». Bij de overgave van het Bestuur dezer gewesten in 1816 troffen de Commissarissen-Generaal in sommige gewesten naast een in dividueelen, een dorpsgewijzen aanslag aan, terwijl omtrent de wijze van aanslag, van verdeeling en klasseering der gronden, de meest uiteenloopende begrippen gehuldigd werden. Ook ont brak eenheid van maat, waar de grootte van den jonk, de toen malige eenheid van vlaktemaat, op verschillende plaatsen varieerde van 2400 tot 5699 vierkante roeden. Ten einde eenigermate te voorzien in den toestand van vol komen stelselloosheid en willekeur, waarnaar de landrente werd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 62