75 Op grond hiervan en na gehouden langdurige besprekingen verklaarde de commissie, aan wie in November 1900 was op gedragen, rapport uit te brengen in hoeverre het aanbeveling zou verdienen de door een aantal diensttakken in Indië verricht wordende terrein-opnemingen en kaarteerings-werkzaamheden te centraliseeren, in haar in het jaar 1902 uitgebracht verslag zich in beginsel vóór de overdracht van de landrente-metingen bij den Topographischen dienst. De noodige voorbereidende maatregelen tot uitvoering van de voorstellen der commissie werden in het begin van 1905 genomen Bij Gouvernements-besluit van 2 November 1905 n°. 30 werd daarop het besluit van 10 Mei 1879 n°. 4, Stbl. n°. 164, regelende den werkkring van het Kadaster, gewijzigd en de metingen ten behoeve der landrente opgedragen aan den Topographischen dienst. De Kadastraal-Statistieke bureaux en de verschillende land- rente-secties werden achtereenvolgens in December 1905 en in de eerste helft van 1906 opgeheven en het dientengevolge over tollig geworden Europeesch en Inlandsch personeel van het Kadaster gepensionneerd of ontslagen. Hiermede is de geschiedenis van het Landrente-Kadaster weder eene nieuwe phase ingetreden. Het Koloniaal Verslag over 1904 bevat eene opgave van den stand der landrente-werkzaamheden in dit jaar als volgt: Het landrente-kadaster was ingevoerd in 42 districten (Preanger Regentschappen), voltooid in 125 districten, waarvan 52 waren geklasseerd, en aangevangen in 27 districten. In het K. V. over 1900 werd medegedeeld: «Naar het zich bij «den aanvang van 1901 liet aanzien, zal in 1902 eene nieuwe «landrente-regeling op den grondslag, als voor de Preanger «Regentschappen aangenomen, toepassing kunnen vinden in eenige «districten van Cheribon, Banjoemas, Kediri en Pasoeroean» (in clusief Probolinggo, oude indeeling). Deze verwachting heeft zich niet verwezenlijkt. Bij de staking der kadastrale landrente-metingen in het begin van 1906 liet een nieuwe landrente-regeling nog steeds op zich wachten. De sedert 1899 voor die regeling speciaal opgemaakte kaarten waren ïntusschen ten deele verouderd en konden zonder eene nieuwe herziening niet worden gebruikt. Door het uitblijven dezer regeling en het niet toepassen van de verkregen uitkomsten ging

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1909 | | pagina 75