118 Burrard en Lenox Conyngham mededeelingen omtrent de werkzaam heden in Britsch-Indië, Knibbs omtrent die in Australië, King omtrent die in Canada, en Keeling omtrent die in Egypte uitgevoerd. Verder bracht de heer Heuvel ink rapport uit omtrent de driehoeksmeting in Nederland en de herleiding der breedtewaamemingen met den zenitteles- coop uitgevoerd te Leiden, en bood de heer Muller een verslag aan van den heer Blok, omtrent den triangulatiearbeid op Sumatra. De heer Foerster deelde mede, dat hij aan de meter-commissie zal voorstellen te Breteuil vergelijkende proeven te nemen tusschen draden en banden van invar voor basismetingen. De heer Poincarré deed een mededeeling betreffende het voornemen tot het geven van tijdseinen middels radiotelegraphie van den Eiffeltoren ten behoeve der scheepvaart, en over het plan om het lengteverschil Parijs Athene met den gewonen telegraaf en tevens radiotelegraphisch te bepalen; wegens den grooten afstand zal men daartoe electrolytische detectors en den telephoon moeten bezigen. De heer Foerster zeide, dat men in Duitschland voornemens was van uit Nauen radiotelegraphische tijdseinen te geven, welke van groot nut zouden zijn voor de onderlinge vergelijking der standaarduurwerken op de verschillende observatoria. Nadat de heer Helmert het werkplan van het Centraal bureau voor de eerstvolgende jaren had medegedeeld, werden uitnoodigingen gedaan voor de in 1912 te houden 17de conferentie, door den heer Sch o rr namens den Senaat der stad Hamburg, door den heer Weiss namens de Oosten- rijksche Regeering en de stad Weenen. Op een vraag of de bijeenkomst niet in een der Noordelijke Staten kon worden gehouden, gaf de heer Geelmuyden, hoewel zonder officieele machtiging, te kennen, dat de Noorweegsche Regeering en de stad Christiania de afgevaardigden zonder twijfel gaarne zouden ontvangen. De heer Helmert merkte op, dat in 1862 de vereeniging in Duitschland was gesticht, en dat dus het vijftigjarig bestaan eigenaardig in een Duitsche stad als Hamburg zou worden gevierd. De beslissing over de plaats van bijeenkomst berust bij het bureau. Vervolgens werden de voorstellen der commissie voor de breedtever- anderingen aangenomen. Er werd daarbij o.a. bepaald, dat de waarne mingen op vier stations langs den 39sten parallel Nb. zullen worden voortgezet, en zoo mogelijk ook die te Tschardjoui en te Cincinnati; evenzoo die te Gaithersburg, terwijl aan de Regeering der Argentijnsche Republiek zal worden verzocht de waarnemingen op het door haar overgenomen station te Oncativo te doen voortzetten. De observatoriën te Lissabon en Chris tiania zullen worden uitgenoodigd hun medewerking voor de waarnemingen te verleenen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 122