vuil kan binnendringen en dè veer, wanneer zij wordt voort gesleept, niet licht stuiten zal. De prijs van de klem bedraagt 2 Mk. F. Sartorius, GöltingenVereinigte Werkstatteti für ivissenschaftliche Instrumenten von F. Sartorius A. Becker und Ludwig Tesdorpf. AbteilungIV Ludwig Tesdorpf's geodatische Instrumente. De catalogus vangt aan met een vrij uitgebreide beschrijving van de onderdeelen der verschillende instrumenten. Tesdorpf's groote theodolieten en waterpasinstrumenten worden niet op de gewone wijze met een schroef met haak aan het statief bevestigd maar door middel van een voetplaat. Deze bestaat uit een vlak geslepen plaat, die over den kop van het statief in alle richtingen verschuiven kan. Een driearmige, vlakke, veerende metaalplaat drukt de stelschroeven, die bolvormig af geslepen zijn, in de daarvoor bestemde langwerpige holten in de voetplaat. Door deze wijze van bevestigen wordt het voordeel bereikt, dat het schietlood in directe verbinding is met de verticale as van het instrument en bij het centreeren dus een foutenbron vermeden wordt. De klemmen van alhidade of cirkelrand werken direct op as of bus, zoodat geen nadeelige spanningen in den cirkelrand kunnen ontstaan en deze laatste evenmin kan beschadigd worden door het sleepen van deelen der klemmen. De statiefkoppen bestaan uit metaal, waarvan het bovenvlak nauwkeurig is afgeslepen. Het geheel der vermelde instrumenten maakt den indruk van soliditeit en zorgvuldige afwerking. P. J. HAMELBERG. ONBEWOONBAAR VERKLARING en GRONDBELASTING. De Minister van Financiën heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat naar zijne meening onbewoonbaar verklaring van een perceel of perceelsgedeelte aanleiding geeft tot een nieuwe schatting van dat perceel voor de heffing der grondbelasting, wegens verandering van bestemming, ook dan 126

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 130