139 menigvuldigd worden met(waarin n is het aantal in de theoretische formule voorkomende en uit de waarnemingen te bepalen constanten), om het kwadraat van de middelbare fout der waarnemingen te vinden. Dit heeft, zooals reeds werd op gemerkt, echter alleen zin als de theoretische formule zuiver theoretisch is. We zullen daarom de formule (44) ongewijzigd behouden, maar dan ook aan Af niet de beteekenis toekennen van middelbare fout der waarnemingen, maar slechts die van middelbare afwijking tusschen waarnemingen en formule. p. Wolfer's onderzoek naar een door Wanschaff verdeelden cirkelrand. Door de welwillendheid van den heer Hermann Wanschaff kwamen wij in het bezit van eene serie waarnemingen betreffende de randverdeelingsfouten van den meridiaancirkel der Züricher sterrewaclit, die door hem van een nieuwe tot op 5' gaande ver deeling voorzien is. De waarnemingen werden verricht door de heeren A. Wolf er en Broger. Eerstgenoemde geeft een beschrijving van zijn waarne mingsmethode en de daarbij verkregen resultaten in het «Vierteljahrs- schrift der Naturforschenden Gesellschaft zu Zürich, Jahrg. XLVIII, 1903,» onder den titel «Untersuchung der neuen Wanschaff'schen Teilung am Meridiankreis der Zürcher Sternwarte». De middellijn van den rand van dit instrument bedraagt 497 millimeter, de aflezing had plaats door middel van vier, paars gewijze diametraal tegenover elkaar staande, microscopen. Bij het onderzoek werd zorg gedragen voor eliminatie van den invloed der excentriciteit, der afwijkingen in de tappen en die der zwaartekracht. Een onderzoek van de microscoopschroeven had niet plaats; daarom werd als voorzorgsmaatregel bij elke nieuwe instelling de deelstreep steeds in denzelfden stand ten opzichte van de indexstreep gebracht, waardoor de microscoop aflezingen steeds ongeveer op dezelfde plaats van den trommel werden verricht en eventueele periodieke fouten der microscoop- schroeven onschadelijk gemaakt. Evenwel kon dit voorschrift Hermann Wanschaff, Werkstalten für wissenschaftliche Instrumente. Berlin S. O. 26 Elisabethufer N°. i.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 145