op de teekening geen lijnen staan en dus het licht op de ge voelige plaat inwerkte wordt het preparaat hard. Langzamerhand zien we op het negatief het beeld der teekening verschijnen. Na het ontwikkelen wordt de plaat afgespoeld, gedroogd en over goten met een emailoplossing om het preparaat zoodanig te ver harden, dat de lijnen der teekening met watten of een doekje kunnen worden uitgewasschen zonder dat zulks de huid schaadt, waarna door middel van koningswater het email verwijderd wordt en het negatief wederom gespoeld en gedroogd. Nu ondergaat de plaat een bijzondere bewerking, geheim der firma Ahrend, en wordt na afloop daarvan met een penseel hier en daar bijgewerkt om alle onreinheden, puntjes, enz. weg te nemen. Daardoor kan dus desgewenscht een opschrift weg genomen worden, vlekken verwijderd, en zelfs een nieuw gedeelte worden ingezet. Het negatief wordt nu met zeer vette inkt ingesmeerd, waar door de teekening duidelijk naar voren treedt, daarna weer af gespoeld en gedroogd. Hiermede is het eerste stadium doorloopen en begint de bewerking, die ook bij gewone steendruk plaats heeft. Andermaal wordt de plaat met drukinkt zwart gemaakt, dan gereinigd en ingewreven met calefonium, dat alleen daar houdt waar de plaat vet is, waar dus de lijnen der teekening staan. Door verhitting wordt het calefonium gesmolten en ontstaat een harskoek overal daar waar zich lijnen bevinden, zoodat bij het nu volgende etsen het zuur daar niet op het aluminium in werkt. Tot nu toe zag men de lijnen der teekening op de plaat staan, wordt deze na het etsen gereinigd, dan staat wat wij zouden kunnen noemen het chemisch beeld in de plaat, de inktrol gaat er over en zij is gereed om afgedrukt te worden. Voor het vermenigvuldigen van kadastrale plans is het noodig, deze niet te kleuren. De kleuren op het plan toch, doen daar zij het licht minder goed doorlaten, op de gevoelige plaat een streep ontstaan welke verwijderd (bijgewerkt) moet worden, zal niet op de te vervaardigen reproducties een, zij het dan ook flauwe, inktstreep ontstaan. Door deze bijwerking worden licht de lijnen van de teekening aangetast, waardoor de reproductie minder zuivere lijnen zal vertoonen. Ook is het zeer wel mogelijk dat de 4 booglampen, die elk een sterkte hebben van 15 ampère, door warmteuitstraling invloed 152

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 158