RUILVERKAVELING, i) Reeds in haar rapport over: «Maatregelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen kwam de Commissie: «Ont ginning» (ingesteld in 1893) tot de navolgendeconclusiën: i°. de voortdurende verdeeling van grondeigendom heeft in verschillende streken van Nederland eene zoo verspreide ligging der perceelen tengevolge gehad, dat deze ligging in vele deèlen des lands eene rationeele ontwikkeling van het landbouwbedrijf ernstig in den weg staat; 2°. het is mogelijk tot een betere verdeeling te geraken, zonder ingrijpende wetswijziging en zonder invoering van nieuwe rechts beginselen, indien slechts bij de aanstaande herziening der ont eigeningswet daarmede rekening worde gehouden en de vorming van grond-vereenigingen (syndicaten) civiel-rechtelijk mogelijk gemaakt worde; 3°. de overweging van deze aangelegenheid wordt der Regeering ernstig aanbevolen. De opmerking moge hier plaats vinden, dat, meer nog dan de voortdurende verdeeling van grondeigendom», het verdeelstelsel eigen aan de Germaansche mark (M. V. B. en H. blz. 69), oorzaak is van de bovenbedoelde wantoestanden. Wij meenen als oorzaken der verspreide ligging in vele streken te mogen aannemen: ien het oorspronkelijk verdeel-stelsel, 2en het voortdurend splitsen van «.hoeven» tengevolge van versterf. Het Ontwerp van Wet omtrent Ruilverkaveling, overgelegd bij Rapport der Commissie: «Ontginning» van October 1908, stelt zich voor tot eene betere verdeeling te geraken. In voormeld Rapport komt eene minderheid der Commissie tot de conclusie: «dat het wetsontwerp zal blijken te zijn een dood- In deze regelen zal verwijzing naar het vroeger in dit Tijdschrift opgenomen opstel: «de verdeeling der gemeene weiden van Hollum en Ballum op Ameland» jaargang XVII, 3c'n en 4en afl.) noodig zijn. Zulks zal geschieden door: «M. V. B. en H.»

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 169