166 streken van ons land bestaande versnippering van grondgebied en te moeten nagaan of er thans gronden bestaan voor de ver wachting, dat na verloop van eenigen tijd zich niet weer hetzelfde euvel zal voordoen. Hiervoren werd reeds opgemerkt, dat oor zaak der versnippering gelegen is, ie in het oorspronkelijk Ger- maansch verdeelstelsel, 2e in de voortdurende verdeeling van grondeigendom door erfopvolging. Zullen deze invloeden zich ook in de toekomst doen gelden? De tijden, waarbij een stelsel werd voorgestaan als bedoeld sub 1, behooren tot het verledene. Moge misschien nog een deel der bevolking aan die oude zeden gehecht zijn (M. V. B. en H. blz. 94), toch is aan te nemen, dat zoowel bij Markverdeeling als bij Ruilverkaveling de met de uitvoering belaste personen en commissiën meer moderne begrippen zullen huldigen. Blijven dus over het bezwaar van voortdurende en vooral dat van ondoelmatige verdeeling van grondeigendom, en dat deze bezwaren niet zijn van denkbeeldigen, theoretischen aard, meenen wij te kunnen aantoonen door het volgende voorbeeld uit de praktijk. Door ons werd bij de meergenoemde markverdeeling van Ballum en Hollum een 500-tal kavels gevormd. Als regel daarbij gold, dat ieder rechthebbende een stuk grond werd toebedeeld èn van de zand- èn van de kleigronden, zooveel doenlijk afzonderlijk in één kavel, (M, V. B. en H. blz. 77). De akte van scheiding trad in werking 1 Januari 1902. Op dit oogenblik is reeds een 41 tal dier kavels gesplitst in 2 tot 5 onderdeelen, en eerstdaags zal een 30-tal volgen. Veelal is bij deze onderdeelen weer de gerekte vorm der perceelen aan den dag getreden, en ook zijn sommige deelen van het wegen- en waterlossing-stelsel afgesneden. In een 8-tal jaren reeds een aanzienlijk deel der kavels verbrok keld. En dat niettegenstaande wij in onzen ambtelijken werkkring nog steeds voeling houdende met- en belangstellende in de ver deelde mark, zooveel mogelijk op het verkeerde splitsingstelsel bij vererving hebben gewezen, en het ons nog meer dan eens mocht gelukken een doelmatige verdeeling te bevorderen. Ouder gewoonte worden bijna zonder uitzondering de tot een nalatenschap behoorende landerijen gesplitst in zooveel staken als er kinderen zijn. Of deze het landbouwbedrijf uitoefenen of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 172