168 aldaar, op last van Z. E. den Minister van Financiën, door ons uitgevoerd. (M. V. B. en H. biz. 70 en 71). Tengevolge van deze herziening werd de tenaamstelling van circa 2000 der 10000 kadastrale perceelen in meerdere of mindere mate gewijzigd. Een 100 tal leggerartikelen vermeldde namen van personen die reeds lang overleden waren, of van anderen die geene bezittingen meer hadden. Op een willekeurig gekozen legger-artikel met 307 perceelen, bleek een 70 tal nummers ten onrechte voor te komen, terwijl een 50-tal andere perceelen, verspreid over -27 verschillende leggerartikelen, aan het gekozen artikel ontbrak. Als oorzaken van dezen verwarden toestand, van dit «in de war zijn van het Kadaster», zijn naast enkele misstellingen in de primitieve tenaamstelling, in de eerste plaats te vermelden: de vele onjuistheden begaan bij aanduiding van perceelnommers in onderhandsche en notarieële akten, benevens verzwegen eigendomsovergangen. Daar de identiteit der nommers vaak niet was vast te stellen werd bij het opmaken van akten en memories voor de successie, maar al te vaak een greep gedaan in dien chaos van nommers. Zooals boven reeds werd vermeld, is nu de tenaamstelling in de gemeente Ballum herzien en zou eene toepassing van art. 3 ie lid aldaar geen bezwaar meer opleveren. Nog steeds wordt daar uitgezien naar eene vernieuwing der hypotheken, die ook de administratie der hypotheek-registers in het reine zal brengen. Vooropgezet dat de oorzaken, die hebben geleid tot de verwarring in de tenaamstelling der gemeente Ballum niet van specialen aard zijn, schijnt de veronderstelling gerechtvaardigd, dat elders in dergelijke terreinen de toestand niet gunstiger zal zijn. Denken wij ons nu eens het aangehaalde wetsartikel toegepast in de ge meente Ballum vóór die herziening plaats had, en dan mogelijk nog door personen buiten den kadastralen dienst staande. Weliswaar wordt tegenbewijs toegelaten. De ondervinding echter door ons bij deze herziening opgedaan, leerde afdoende, dat de meeste eigenaars, hoewel vaag vermoedende dat de boe king hunner eigendommen niet in orde was, volstrekt niet wisten waar de fouten schuilden. Onder dergelijke omstandigheden is het een niet-deskundige beslist onmogelijk zich op de kaart te verkennen, laat staan de identiteit van een grondstuk vast te stellen. Toch was oorspronkelijk, en hiermede zij een eeresaluut

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 174