of perceelencomplex, dus op een onderdeel der in te brengen gronden, zou deze regeling niet billijk zijn. Of dient deze afkoopsom te worden betaald alleen door eigenaren van de betrokken gronden? Eene verduidelijking der bedoeling schijnt bier niet overbodig. Krachtens art. 11 kan de huur van rechtswege eindigen op het oogenblik waarop de nieuwe toestand, door de ruilverkaveling ontstaan, in werking treedt. De huurder heeft in dit geval geen recht op vergoeding van schade, onstaan door het eindigen van de huur. Het kan echter voorkomen, dat het verhuurde perceel tot waterloop of weg zal zijn aangelegd, lang voor de nieuwe toestand in werking treedt; den huurder kan uit dien hoofde schade worden berokkend. Art. 40 van het Ontwerp regelt het toebedeelen der kavels ongeveer op gelijke wijze als de Markenwet bij art. 23. In beide gevallen wordt deze toebedeeling overgelaten aan de plaatselijke Commissie c. q. Commissie van verdeeling. Reeds bij de behandeling der. Markenwet gaf dit onderwerp aanleiding tot uitvoerige discussies. Waar vele leden voor loting waren, gaf een niet minder groot aantal de voorkeur aan toedeeling bij schikking. De Regeering antwoordde hierop: «eene verdeeling bij loting «schijnt niet wel uitvoerbaar, daar de gerechtigden bijna altijd «ongelijke portiën hebben. Willekeur en begunstiging door de «Commissie kan worden te niet gedaan door den Rechter-Commis- «saris, die de verkaveling moet goedkeuren. Blijkt geene schikking «mogelijk, dan kan een beroep op de tusschenkomst der Recht- «bank worden gedaan», enz Nu is niet zoozeer het maken der kavels zelf, als wel de toe deeling daarvan een moeilijk werk. Bij de verdeeling van Ballum en Hollum werd de toedeeling geheel aan den landmeter over gelaten (M. Y. B. en H. blz. 94), die bij dezen arbeid alleen gebonden was door de bepaling in het plan van verdeeling, dat de kleine eigenaren hun aandeel het dichtst bij de dorpen en de grootere eigenaren het hunne allengs verderaf zouden krijgen. Inmenging van de Commissie geeft hier allicht aanleiding tot veel tegenkanting en ontevredenheid. Alleen van den onzijdigen 172 van der Helm-Markenwet, blz. 96.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 178