*73 landmeter kan en mag worden verwacht, dat het te verdeelen terrein voor hem niets anders is dan blanco papier, waarop kavel afscheidingen moeten getrokken worden. Moge de boven aangegeven wijze van toedeeling der kavels ons verreweg als de meest geschikte voorkomen, en zal zij in menig geval de eenig mogelijke blijken, niet te ontkennen valt, dat eene voorafgaande loting ook hare goede zijde kan hebben, vooral ter bevrediging van het rechtsgevoel der betrokken eigenaren. Het bezwaar van ongelijkheid der portiën kan daarbij, blijkens onze opgedane ondervinding, worden ondervangen. Het schijnt zeer wenschlijk in de wet zelf voor te schrijven, dat in elk bijzonder geval door de Centrale Commissie worde geregeld, op welke wijze de toedeeling der kavels zal plaats hebben. Een eigenaardigen indruk maakte op ons art. 49. Daarbij wordt in iederen stand der ruilverkaveling, aan een vergadering, die wanneer minstens de helft der rechthebbenden zulks verlangt, door Gedeputeerde Staten wordt bijeengeroepen, het recht verleend terug te komen op het vroeger genomen besluit tot ruilverkaveling. Tot het besluit van staking wordt vereischt de toestemming van vijf zesden der eigenaars enz., wier gronden in kadastrale grootte meer dan de helft van het geheel bedragen, enz. Zelfs wanneer zoo goed als alle werkzaamheden zullen zijn afgeloopen, immers wanneer de nieuwe perceelen reeds op het terrein zijn uitgezet, en alleen nog maar de akte behoeft te worden gepasseerd, kan nog tot algeheele herroeping worden besloten. Wijl blijkens de Toelichting, de kosten der vergadering van belanghebbenden ten laste van het Rijk worden gebracht, omdat bij het beleggen daarvan het nog onzeker is of men tot ruilver kaveling zal overgaan, schijnen bij staking van 't werk ook alle reeds gemaakte onkosten door het Rijk te moeten worden ge dragen. Immers er is geen ruilverkaveling en bijgevolg kunnen er geen ruilverkavelingskosten zijn. Hier schijnt de zorg voor de eigenaars (vooral voor de onwillige) wat ver gedreven. Men mag aannemen dat, waar de zaak reeds zoo van alle kanten is bekeken, door Gedeputeerde Staten, door de eigenaren, door vergaderingen, door de centrale commissie, van lichtvaardigheid geen sprake meer kan zijn. Art. 50 bepaalt dat een door Gedeputeerde Staten aangewezen notaris de akte opmaakt. Het voorschrift dat zij mede wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 179