*74 onderteekend door de plaatselijke Commissie en door een lid van Ged. St. komt ons nuttig en doelmatig voor, doch wij meenen dat de handteekening van den landmeetkundige in geen geval zou mogen ontbreken. Voor den notaris zal het opmaken der akte een eenvoudig werk zijn als de bij het Kadaster nieuw gevormde perceelnommers te zijner beschikking staan; doch een lastige, om niet te zeggen een bijna ondoenlijke arbeid, wanneer ter omschrijving van de nieuwe kavels de oude kadastrale indeeling moet worden gebezigd. Bij eene landverlegging toch van eenigzins uitgebreiden omvang, zooals die van de dorpen Ballum en Hollum, met hun ioooo-tal kadastrale perceelnommers, zal zonder voorafgegane toepassing bij het Kadaster, verwarring niet te vermijden zijn. En hoe omslagtig zou deze wijze van werken zijn. Ook om deze reden schijnt ons de medewerking van een land- meetkundige-kadastraal ambtenaar onmisbaar. Deze ambtenaar heeft bovendien het eenvoudige middel te zijner beschikking, zoo noodig het geheele betrokken complex van perceelen op te lossen in een zeer beperkt aantal nommers. om vandaar uit weer de nieuwe kavels te verwijzen. Nu alle hypotheken toch dienen geroyeerd te worden en later op de nieuwe perceelnommers moeten gevestigd worden, schijnt daarin een eenvoudig administratief middel te zijn gelegen, om alle royementen te doen geschieden bij eenzelfde of in allen gevalle bij een luttel aantal akten. Dit zal weer de kosten van een aantal akten van royement uitsparen. Bij hoofdstuk III: Onteigening, zij het ons vergund te wijzen op art. 99 ie lid en te herhalen, dat in de eerste plaats de kadastrale tenaamstelling van alle fouten behoort te zijn gezuiverd, voor de werkzaamheden een aanvang nemen. Hoofdstuk IV der Wet regelt de kosten. De vrijstellingen opgenomen in art. 54 ie lid, namelijk van zegel- en registratie recht alsmede van overschrijvings- en griffiekosten (naar onze, hiervoren geuite meening nog aantevullen met die van inschrijvings- kosten) schijnen voor de hand te liggen, minder evenwel de bepalingen: i«n dat voor de diensten van een landmeetkundige rijksambtenaar geen kosten worden in rekening gebracht en 2en dat ten laste van het Rijk komen a. alle kosten der Centrale Commissie, b. alle kosten der voorloopige vergaderingen. Toch zijn daar 's Rijks belang wel degelijk betrokken is bij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 180