176 daarvan dan een permanent college willen maken, bezoldigd door den Staat; eene rijksinstelling, waaraan is opgedragen behartiging en bestudeering van deze zijde van het landbouwvraagstuk. Naar onze meening zou aan deze metamorphose reeds op zich zelf eene groote schaduwzijde zijn verbonden. Warineer toch de Heide Maatschappij haar zoo veelzijdigen werkkring op ontgin- ningsgebied, dennenbeplanting, vischteelt en wat dies meer zij, moest uitstrekken tot het in Staatsdienst bestudeeren en uit voeren van ruilverkavelings-ontwerpen, zou zij komen te staan voor een taak welker uitvoering naar wij vreezen en voor die vrees meenen wij goede gronden te hebben ver boven hare krachten zoude gaan. Uit den aard der zaak zullen tot uitvoering der Ruilverkave ling worden geroepen personen, die ie technisch bekwaam èn bevoegd zijn, 2e vertrouwd zijn met het kadastraal en hypothecair archief en bevoegd zijn tot kadastrale bewerkingen, 3e kennis bezitten van de cultuur-techniek. De werkkrachten voldoende aan de eischen, gesteld sub. x en 2 zullen te vinden zijn bij het kadaster, cultuur-technisch ontwikkelde personen worden misschien aangetroffen bij de door de Commissie genoemde lichamen. De nauwe, onverbreekbare band tusschen Ruilverkaveling en Kadaster heeft bij ons de vraag doen rijzen of de (permanente) centrale commissie, aan welke het wetsontwerp de technische leiding van alle ruilverkavelingen wil opdragen, niet ware te vormen als een af deeling van het Kadaster en samen te stellen uit ambte naren van dit dienstvak en een of meer personen die reeds ervaring hebben op 't gebied van cultuur-techniek. Aan deze centrale commissie kon bevoegdheid worden verleend tot het aanwijzen van den landmeter v/h kadaster, die in elk bijzonder geval met de uitvoering kan worden belast en van het aan hem toe te voegen hulp personeel, als teekenaars enz. Dan zou het zonder twijfel mogelijk zijn met het tegenwoordige kadasterpersoneel van wal te steken, al moge zijn cultuurtechnische opleiding niet volledig zijn geweest. Door in de toekomst een beperkt aantal landmeters in de ge legenheid te stellen, zich, b. v. door het bijwonen van een cursus, meerdere kennis van cultuur-techniek eigen te maken, zou het getal geschikte ambtenaren spoedig kunnen toenemen. lets dergelijks had onlangs plaats met het ingesteld Corps van Rijks-keurmeesters.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 182