177 Vroegere markverdeelingen schijnen een deel der Commissie huiverig te hebben gemaakt voor de verrichtingen der landmeters van het kadaster. Bij de beoordeeling dier werkzaamheden mag evenwel niet worden voorbijgezien, dat volgens de Markenwet de Commissie van verdeeling de verkaveling maakt, dat zooals ons in een be paald geval is gebleken, èn Commissie èn markgenooten veelal gehecht waren aan het strookenstelsel (Zie M. v. B. en H.) en dan schijnt het niet billijk, de schuld van een minder ge lukkige verdeeling op den betrokken landmeter te werpen. De denkbeelden omtrent gunstigen vorm van perceelen, doelmatig wegen- en waterlossingstelsel, enz. zijn ook meer van de laatste tijden, evenals de behoefte aan de Ruilverkaveling zelve. Hoewel wij gaarne toegeven, dat vele marken werkelijk «onoordeelkundig verdeeld zijn» toch zouden wij alleen berusten in onze uitsluiting van Ruilverkaveling, zoo dat ongunstige oordeel ook gold de markverdeelingen der jongste tijden. Daarvoor, maar ook alleen daarvoor, berust de verantwoordelijkheid bij 't het tegenwoordige corps landmeters. E. Dijkstra. IS RUILVERKAVELING ONTEIGENING? Van de hand van Mr. J. Valckenier Kips, Hoogleeraar te Delft, verscheen in «de Economist» (Jaargang 1910 pag. 242 a 276) een opstel getiteld «Ruilverkaveling» waarin, na vermelding van de omstandigheden die behoefte aan ruilverkaveling hebben doen ontstaan, een beknopt overzicht wordt gegeven van het bekende wetsontwerp, door de Commissie «Ontginning» van het Nederlandsch Landbouw-Comité saamgesteld en door dit Comité in den loop van dit jaar bij de Regeering ingediend. Aan deze beschouwingen, uitmakende de eerste afdeeling van de verhandeling, is toegevoegd een tweede hoofdstuk, dat vrijwel uitsluitend gewijd is aan bespreking van de vraag aan 't hoofd van deze mededeelingen vermeld die zooals onzen lezers bekend is, reeds den leden der Commissie oorzaak was van ernstig meeningsverschil. De meerderheid achtte het niet mogelijk buiten ons onteigeningsinstituut om, tot ruilverkaveling te komen, het lid Boer dacht daar anders over.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 183