i8 dient in de eerste plaats opgemerkt, dat evenals bij alle af standsmeters met vaste basis de fouten toenemen met het vier kant van den afstand. Noemt men de bij meting van hoek gemaakte fout S, dan volgt daaruit voor de fout in de afstands meting: dbo Overigens wordt de nauwkeurigheid van de meting bepaald (in de onderstelling dat de kijkers volkomen evenwijdig zijn en beide loodrecht op de 2e as) uitsluitend door de vergrooting van den kijker en door de grootte van den standhoek. Daar de meting van hoek niet geschiedt door aflezing op de randver- deeling, maar op de micrometerschroef, komt de vergrooting van den kijker (in de onderstelling dat men een goede meetschroef heeft) voor de hoekmeting ten volle in rekening. Bij een vergelijking van de nieuwe methode met de oude wat betreft de bereikbare nauwkeurigheid der meting, moet als een nadeel der nieuwe vermeld worden, dat de basis, met 't oog op vervoer en gemakkelijk hanteeren een bepaalde lengte niet mag overschrijden, terwijl zij bij de oude zoo groot genomen kan worden, als men zelf verkiest. Daartegenover staat, dat de beide bases in 't geheel niet met elkaar te vergelijken zijn, want in 't eene geval is de hoekmeting door aflezing op de randverdeeling in den regel tot 20 a 30 secunden nauwkeurig en in 't andere, met den micrometer, wordt een nauwkeurigheid verkregen, die gemakkelijk tot 1 a 2 secunden gebracht kan worden. Dit verschil in nauwkeurigheid der hoekmeting wordt nog van meer gewicht, als men in aanmerking neemt, dat bij de oude methode de kijker steeds weer opnieuw moet worden gericht op voorwerpen van verschillenden aard, gelegen op ongelijke hoogte en op verschillenden afstand van het waarnemingspunt, terwijl bij de nieuwe steeds slechts twee instellingen na elkaar op hetzelfde punt behoeven te geschieden en bovendien de geheele meting gemakkelijk meerdere malen achter elkaar kan worden herhaald. Dat zijn voordeelen, die zelfs door een 20 a 30 maal zoo groote basis niet worden weggenomen. De nieuwe methode werkt bovenal vlugger, want de geheele J F B v

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 18