punt van den in een rechthoekigen driehoek beschreven cirkel verbinden met de uiteinden der schuine zijde is gelijk aan het product der schuine zijde en der lijn die het middelpunt met het hoekpunt van den rechten hoek verbindt. Het examen in stelkunde, vlakke en bolvormige driehoeksmeting gaf ditmaal tot geen bijzondere opmerking aanleiding. Over het algemeen waren de resultaten bevredigend. De uitkomsten van het examen in de meetkwide waren ditmaal niet zeer gunstig. Van vele candidaten was het schriftelijk werk onvoldoende en hoewel bij het mondeling onderzoek wel betere cijfers konden worden toegekend, bleek het toch, dat vele candidaten niet in staat waren, juiste bepalingen te geven, eenvoudige stellingen te bewijzen of algemeen voorkomende formulen af te leiden. Bij het examen in rekenkunde bleek, dat de zuiver reken kundige oplossing der vraagstukken bij een groot aantal candi daten te wenschen overliet; toch kon aan verscheidene een zeer hoog cijfer voor het schriftelijk werk worden toegekend. Het bleek verder, dat bij een niet gering aantal candidaten de kennis der eenvoudigste eigenschappen onvoldoende was. Gunstiger luidt het oordeel, waar het onderzoek zich uitstrekte over de derdemachtsworteltrekking en de benaderde waarden. Het onderzoek naar de kennis der aardrijkskunde bewees, dat vele candidaten zich blijkbaar in den laatsten tijd weinig met de aardrijkskunde van Nederland hadden bezig gehouden. De bezittingen, zoomede de landen van Europa, waren hun beter bekend, zelfs waar het onderzoek zich op onderdeden richtte. Het schriftelijk onderzoek naar de kennis van natuurkunde leverde bevredigende resultaten. De kennis der cosmographie was over het algemeen voldoende. Het examen in Staatsinrichting was bevredigend. Bij het schriftelijk examen in de Nederlandsche taal bleek, dat bijna alle candidaten in staat waren hun gedachten geregeld en duidelijk uit te drukken. Het mondeling onderzoek toonde echter aan, dat velen van eigenlijk gezegde spraakkunst, van spelling-, buigings- en ver- voegingsregelen en van woordvorming niet veel werk hadden gemaakt, al vielen er ook gunstige uitzonderingen waar te nemen. Een eenigszins ingewikkelden volzin konden bijna allen ontleden. 194

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 200