200 KOLONIAAL VERSLAG. NEDERLANDSCH (OOST-)INDIË. Hoofdstuk J, afd. V. V. Agrarische en kadastrale opnemingen. i. Agrarische opnemitigen. Op Lombok werden de metingen in het belang van de aanvulling of verbetering van de in 1907 geëindigde agrarische opnemingen en de op neming der ambtsvelden van kjais en panghoeloes in 1909 voortgezet, terwijl in die afdeeling ook opnemingen en kaarteeringen werden verricht van gronden, welker opbrengst aan instellingen van openbaren of gods- dienstigen aard reeds van ouds was of alsnog zal worden toebedeeld. In Midden-Lombok werden de kunstmatig bevloeide en van regen afhankelijke sawahs opgemeten. Na afloop van dien arbeid werden de daarmede belast geweest zijnde 2 inlandsche landmeters voor het doen van dergelijke opmetingen naar de onderafdeeling Oost-Lombok gedirigeerd. In de afdeeling Zuid-Bali werden in 1909 detail-werkzaamheden verricht. Voor de bijhouding, aanvulling en herziening van de reeds verzamelde gegevens omtrent de bouwgronden in de afdeelingen Boeleleng en Djem- brana was één inlandsche landmeter werkzaam. 2. Kadaster. Bij het einde van 1909 waren bij den kadastralen dienst werkzaam 32 Europeesche technische ambtenaren, benevens 1 commies, 6 klerken en 120 mantri's. Hiervan waren aangewezen voor het hoofdbureau te Batavia en de inspectieafdeeling Bandoeng 2 ingenieurs, 1 landmeter, 1 commies en 5 mantri's. De opmaking van meetbrieven van perceelen ter hoofdplaats Tandjoeng- pandan en binnen de districtshoofdplaatsen op Billiton (zie K. V. 1908, kol. 150) kwam gereed. Van de gedeelten, die daarvoor in aanmerking kwamen, werden blokkaarten samengesteld. Door het kadaster-personeel zijn in 1909 voorts nog diensten verricht in verband met de vaststelling van den aanslag in den inkomstenbelasting en van den tusschentijds gewijzigden verpondingsaanslag over de tijdvakken 19051909 en 19091910; het opmaken van meetbrieven door den afstand in eigendom van gronden, behoorende tot het domein Bloeboer (Batavia); voor de vestiging van erfpachtsrechten tot de uitoefening van den kleinen land- of tuinbouw door minvermogende Europeanen en met hen gelijkgestelden en van terreinen, waar gouvemements-pandhuizen en bijbehoorende administrateurswoningen zijn opgericht; hermetingen engrens- uitzettingen van erfpachtsperceelen en de vervaardiging van verschillende overzichtskaarten ten behoeve van gewestelijke en gemeente-besturen, zoomede voor de plaatselijke ambtenaren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 206