Om 't resultaat van een praktische proefneming met het apparaat te kunnen meedeelen, heeft Dr. Pulfrich door een geoefend uit voerder van optische metingen, den Heer L. Hanemann het op de Carl Zeiss Platz gelegen «Volkshaus der Carl Zeis Stiftung» met z'n instrument doen opmeten en naar deze meting den platten- grond van het gebouw vervaardigd op schaal van i a 200. Van bizonder belang is de nauwkeurigheid, waarmee de metingen zich aan het beginstation weer aansluiten. Er zijn in 't geheel 17 stations. De som van alle afstanden is 301,30 M. Het bleek nu, dat met betrekking tot den afstand van het eerste en laatste station een volkomen aansluiting verkregen was. Het van punt XVII uit bepaalde punt in de teekening lag 0,3 a 0,4 m.M. dus in werkelijkheid 6 a 8 c.M. zijwaarts van het als beginstation I aangegeven punt; een afwijking, welke ge makkelijk door een geringe verdraaiing der op elkaar volgende opnamen te verklaren is. Met betrekking tot de hoogte was de aansluiting tot minder dan 1 c.M. nauwkeurig. Eveneens werd 't apparaat bij wijze van proef met het beste gevolg aangewend tot opmeting van een te bebouwen stuk grond van gebogen oppervlakte (ontwerp met aanduiding van alle hoogtepunten). J. Zijlstra J.T.z. EEN PRAKTISCH STEL DRIEHOEKEN. De fabriek van nauwkeurigheidsinstrumenten van den Heer H. Morin, Ingenieur-constructeur te Parijs, Rue Dulong 11, brengt in den handel een stel (van twee) gelijkbeenige rechthoekige drie hoeken, dat bij het overbrengen van afstanden op een teekening en bij de omgekeerde bewerking, van veel nut en gemak kan zijn. Langs de hypothenusa van den eenen driehoek is een verdeeling aangebracht waarvan de eenheid een lengte heeft van 1V 2 1000 meter. De hypothenusa van den tweeden driehoek is voorzien van 2 noniussen, die bij de verdeeling op den eersten driehoek behooren en het mogelijk maken wanneer de twee schuine zijden tegen elkaar gelegd zijn een onderlinge verplaatsing van die twee zijden af te lezen tot in der verdeeling. Het is duidelijk dat, 23 10

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 23