gewone driehoek van die afmeting ongeveer f 1.50 kost, dan is de prijs niet hoog te noemen. De driehoeken zijn vervaardigd van palmhout en bestaan uit drie deelen die met verstekken aaneengevoegd zijn, een wijze van samenstelling die misschien op den duur de nauwkeurigheid zou kunnen schaden. Naar aanleiding van daaromtrent gemaakte opmerkingen heeft de heer Morin ons nadere mededeelingen toegezegd omtrent de mogelijkheid of tegen redelijken prijs de driehoeken in metaal of andere grondstof kunnen worden geleverd. Red. D. V. BOEKBESPREKING. A. Galle. Geodesie. Leipzig, Göschen. (Sammlung Schubert XXIII). In den regel wordt in de leerboeken der lagere geodesie aan de beschrijving van instrumenten een belangrijke plaats ingeruimd, waar echter het werk van Galle deel uitmaakt van eene verzameling wiskundige leerboeken (Sammlung Schubert), is het zeer wel te verklaren dat hij geen bespreking van instrumenten in zijn arbeid opnam. Een gevolg hiervan is, dat ook enkele andere onderwerpen vervielen als bijv. planchetopnemingen, tachymetrie, oppervlakte berekeningen met den planimeter, voorts alle onderwerpen, die moeilijk te behandelen zijn zonder beschrijving van het te bezigen instrument. Daarentegen werd de photogrammetrie in een twintig tal bladzijden verklaard. Het leerboek is verdeeld in drie «Abschnitte», die successievelijk tot opschrift dragen: Vlakken, Lijnen en Punten. De leerstof is in hoofdzaak elementair behandeld, slechts hoofdstuk IV, Flachen auf dem Ellipsoid; VI, 28, 29 en 30, Ausgleichung nach der Methode der kleinsten Quadrate; VII, Nivellement; X, Punktbestimmung durch Einschneiden en XI, Photogrammetrie, eischen wat meer wiskundige kennis van den lezer. Het eerste hoofdstuk bespreekt de metingen op de aarde, de fout welke men maakt door een gedeelte der aarde als een plat 26

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 26