de graphische vereffening bij het vorwarts- en rückwartsein- schneiden (Methode van B er tot). In aansluiting met de puntbepaling wordt een hoofdstuk gewijd aan photogrammetrie, dat ook zonder kennis van de daarbij be- noodigde instrumenten zeer wel te volgen is. Na de afleiding der grondformules volgen de verschillende coördinatenstelsels, graphische constructie, bepaling der perspectivische constante en een korte beschouwing over de nauwkeurigheid der richtingsbepaling. Het Xlle en laatste hoofdstuk behoort, zooals reeds werd op gemerkt, thuis in de hoogere geodesie. Na eenige aanteekeningen over rechthoekige coördinaten en de opmerking, dat bij metingen in den regel geen rekening behoeft te worden gehouden met den spheroïd-vorm der aarde, doch deze als een bol kan worden be schouwd, bewijst schrijver de stelling vai Legendre, luidende: Boldriehoeken met kleine zijden kunnen als vlakke worden be schouwd, wanneer men elk der hoeken vei mindert men een derde van het spherisch exces. Hierop volgt de berekening van Soldnersche coördinaten, bepaling van azimuth en afstand uit geographische coördinaten, terwijl met de omzetting van geographische coördinaten in rechthoekige en omgekeerd, het hoofdstuk besloten wordt. Gaan we ten slotte nog even de behandeling der leerstof na, dan blijkt dat overal de metingen zelve voorafgaan aan de be spreking van daaruit voortvloeiende resultaten, terwijl op het ver schijnsel van het optreclen der fouten, hun invloed op de uitkomst der meting en hunne vereffening steeds den nadruk wordt gelegd. Hoewel onzes inziens voor een leerboek der lagere geodesie het vermijden van alle beschrijving van instrumenten een groot bezwaar is, kan toch Galle's werk, vooral voor den practisch werkzamen landmeter, een handig «nachschlagewerk» worden ge noemd. Immers, in nog geen driehonderd bladzijden wordt een vrij volledig overzicht van het geheele studievak gegeven, terwijl in hoofdzaak alles elementair behandeld wordt en de redeneeringen aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Maurice d'Ocagne. Le calcul simplifié par les procédés mécaniqties et graphiques. Seconde édition. Paris, GauthierVillars. Maurice d'Ocagne, specialiteit op het gebied van graphische 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 28