3° stuk besloten wordt met eenige mededeelingen over analytische en algebraïsche machines. Het derde hoofdstuk bespreekt de logarithmische instrumenten en -machines. Na een kort overzicht van de geschiedenis en beteekenis der logarithm en wordt overgegaan tot de behandeling van logarithmische schalen, linialen, proportiecirkels en cilinders met verdeelde schroeflijnen. Een zeer duidelijke uiteenzetting van het beginsel der logarithmische rekenlinialen, alsmede een historisch overzicht gaan aan de beschrijving der diverse typen vooraf. Tevens is in dit hoofdstuk ondergebracht de machine van Torres voor het oplossen van vergelijkingen. Tot hier toe gaf het werk, behalve geschiedkundige gegevens, in hoofdzaak de beschrijving van verschillende instrumenten en een verklaring van het beginsel, waarop zij berusten. In het volgende komt de schrijver eigenlijk meer op zijn speciaal terreingraphische rekenwijzen en nomographic. Het principe van graphische berekening definieert d'Ocagne aldus Ayant représenté les divers nombres intervenant dans le calcnl par certains elements géométriques aisément mesurables dont ils constituent précis ément les valeurs (avec une tmité convenue)on peut effectuer sur ces éléments ztne construction géométrique aboutissant a un élément de même espèce dont la grandeur, mesurée avec la même unité, fasse connaitre le résultat de calcul demandé. Eenige zeer helder gestelde elementaire voorbeelden maken dit beginsel duidelijk. Een nomogram of abacus daarentegen is een tafel, waarop we niet een enkel resultaat maar (door interpolatie) alle resultaten kunnen aflezen betrekking hebbende op de bewerking, waarvoor het nomogram is ingericht. Achtereenvolgens wordt een ver klaring gegeven van de nomogrammen met isoplethe lijnen, de anamorphe en hexagonale nomogrammen en die der isoplethe punten, waarvan verschillende ingericht zijn voor het oplossen van vergelijkingen. Het zou ons te ver voeren hier de verschillende, door d'Ocagne ontwikkelde systemen der nomographic, nader te bespreken; het onderwerp toch is te uitgebreid om er in enkele regels ook maar een begrip van te kunnen geven. Slechts willen wij nog nagaan van welke instrumenten men in verschillende gevallen gebruik zou moeten maken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 30