Bij berekeningen, waarbij groote getallen optreden en men met nauwkeurigheid het eindresultaat wil kennen, is het gebruik van de rekenmachine zeker aangewezen, terwijl voor het ver- krijgen van benaderde waarden of bij het werken met getallen van slechts enkele cijfers kan worden volstaan met de rekenliniaal en voor het berekenen van een enkele formule uit bepaalde ge gevens, dikwijls met voordeel gebruik kan gemaakt worden vaneen graphische oplossingsmethode. Heeft men ten slotte eenzelfde formule voor verschillende, tusschen bepaalde grenzen gelegen waarden der gegevens her haaldelijk op te lossen, zoo verzekert het gebruik van een daartoe ingericht nomogram ons een belangrijke tijdsbesparing. Het leerboek van d'Ocagne is zóó duidelijk geschreven en behandelt het onderwerp zóó elementair, dat men ook zonder de minste kennis van de zoogenaamde hoogere wiskunde, al deze op tijdsbesparing gerichte methoden zich eigen kan maken. P. J. Hamelberg. Naschrift. Bij het ter perse gaan dezer beschouwingen kwam in ons bezit Heft 4 van het Zeitschrift für Vermessungswesen, Jahrg. 1910, waarin Dr. Ing. A. Schreiber eenige mededeelingen geeft omtrent de vervaardiging en het gebruik van logarithmisch papier. Tot voor korten tijd werd dit papier, naar de schrijver ons mededeelt, uitsluitend in Engeland en Amerika vervaardigd, thans echter wordt het ook door de firma Carl Schleicher &Schüll te Düren (Rheinland) in den handel gebracht. Het logarithmisch papier wordt o.a. gebruikt bij de graphische oplossing van getallenvergelijkingen en zal derhalve ook bij geodetische berekeningen goede diensten kunnen bewijzen. Voorts vindt dit papier toepassing bij allerlei vraagstukken van nomographie, bij graphische berekeningen, diagrammen, isoplethentafels, enz. Schreiber noemt M. d'Ocagne als den grondlegger der nomographie, terwijl hij na de vermelding van Schillin gs werk: «Ueber die Nomographie von M. d'Ocagne», laat volgen: Dieses letztere Werk verbindet mit einem Referate über die Arbeitenvon d' Ocagne die A bsicht, die von d' Ocagne ausgebildeten Methoden für die sich in Deutschland bisher noch geringes Interesse gezeigt hat, in weiteren Kreisen bekannt zu machen. H. 3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 31