CENTESIMALE CIRKELVERDEELING. Te Toulouse werd opgericht eene vereeniging ter verspreiding van de decimale methoden, met J. de Rey Pailhade, een ijverig voorvechter dezer methoden als voorzitter. Besloten werd het volgende: i°. Alle genomen beslissingen worden medegedeeld aan den chef van het «Bureau International des poids et mesures». 2°. De uitgevers van landkaarten worden verzocht op alle nieuw te verschijnen kaarten naast een der oude ook de centesimale verdeeling te gebruiken. 3°. De fabrikanten van instrumenten met verdeelden cirkelrand worden uitgenoodigd hun voorraad instrumenten met sexage- simale verdeeling geleidelijk op te ruimen en voor 't vervolg hunnen afnemers het gebruik van instrumenten met cente- misaal verdeelden rand aan te bevelen. 4°. In verschillende steden in binnen- en buitenland zullen onderafdeelingen worden gevormd. De leden betalen geen contributie. Voor het lidmaatschap heeft men zich te wenden tot: M. Ie Président du Comité pour la propagation des Méthodes décimales, Toulouse, rue Saint Jacques i8. Van harte juichen wij het denkbeeld toe om op deze wijze te trachten de centesimale methoden algemeen ingang te doen vinden. Ongetwijfeld zal het sexagesimale stelsel op den duur door het centesimale verdrongen worden. Wijl echter een theodoliet, bij goede verzorging, een hoogen ouderdom bereikt en bijna alle hoekmeetinstrumenten, bij ons dienstvak in gebruik, voorzien zijn van een sexagesimale verdeeling, zullen er waarschijnlijk nog vele jaren verloopen eer wij bij onze trigonometrische berekeningen verlost zijn van het onpractische 360 X 60 X 60. Wij meenen te mogen aannemen, dat het Hoofdbestuur van het Kadaster den weg der centesimale verdeeling op wil; immers reeds voor eenige jaren gaf de «Handleiding voor de technische werkzaamheden bij kadastrale hermetingen» dien weg aan, terwijl ook voor de divisie Arnhem een theodoliet met centesimale ver deeling werd aangeschaft, doch de Ausdauer der oude theodolieten zal eene algemeene invoering van centesimale instrumenten langen tijd tegenhouden. Aan het wijzigen van een cirkelrand (bijv. door uitslijpen van 32

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 32