77 A. J. Leyendeckers. Van deze 3 waarden voor gx'2\ is ook hier weer, practisch de derde waarde de beste. Zooals men ziet, hebben de gevonden formules groote over eenkomst met die voor de directe waarnemingen met gelijk ge wicht, want neemt men alle gewichten gelijk aan 1, waardoor [g] n wordt, en [x m, dan gaan de laatste formules over in die van het vorige vraagstuk. Soerabaja. (Wordt vervolgd.) UIT SURINAME. Niet te qualificeeren. De kaart van Van Rose velt is een eerbiedafdwingend stuk werk. Is zij voor haar maker een onsterfelijk monument, het geteekende verhaal van ontembare energie, van grootsche genialiteit, van ontzagwekkende Aus dauer, van onvergelijkelijken pioniersdurf, voor de kolonie is zij niet minder een reden tot trots. Immers zulk een werk komt op zulk een wijze, bijna geheel alleen door één man verricht, slechts eens in een eeuw tot stand. Wij zullen niet trachten, zelfs in breede trekken niet, de tochten van Van Rosevelt naar onze gevaarlijke binnenlanden te schetsen, in een tijd dat daarvan niets bekend was, dat de eenvoudigste verbindingen niet bestonden, dat de allereerste reisgemakken ontbraken, om zonder voldoende hulp zijne kostbare opnamen te doen. Wij gevoelen niet het talent in ons om dit heldendicht te schrijven. Daarom brengen wij slechts eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van dezen Werker. Piëteit en eerbied verdient de kaart van Van Rosevelt alleszins- En de tijdgenooten van den maker, die de wording daarvan hadden ge zien en de beteekenis daarvan konden realiseeren, hebben dat werk dan ook noch die piëteit, noch dien eerbied onthouden. Bij verordening werd o. m. vastgesteld dat de kaart niet mocht gewijzigd of aangevuld worden, dan eveneens bij verordening. Op deze wijze meende men, niet ten onrechte, een waarborg te scheppen tegen het klakkeloos verknoeien en vervormen van dit kostbare werk. Wanneer toch het Gouvernement geen bekwame of betrouwbare deskun digen bezat, en er geen buiten wilde raadplegen, of zoo het daartoe al Overgenomen uit „Suriname", Koloniaal Nieuws- en Advertentieblad Jaarg. 61 Nos- 96 en 97.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1910 | | pagina 79