lingen deel ik hier terloops mede, dat door mij op den omgang van een toren, op een grondvlak van 80 c.M. vierkant een dergelijken pijler van «6 Meter» hoog gebouwd werd, die weliswaar in twee loodrecht op elkaar staande richtingen geschoord was, maar dan ook bij dagelijksche controleering van een merk in het bovenvlak, tot op «o, 1 m.M.» nauwkeurig dezelfde plaats bleef innemen, niet tegenstaande hij beurtelings aan felle zon, regen en wind was blootgesteld. Nota. Bij waarnemingen wordt mijn theodoliet op het statief geplaatst zonder andere verbinding daarmede dan een weinig was onder de voetplaten; spiegeltjes boven de noniën geven gelegenheid om, na het instellen, zonder verandering van plaats de beide noniën af te lezen; het gaat even goed als met de loupe loodrecht boven de noniën. Jos. Bingen. A nister dam Maart 1911 HOE MOETEN WE ONZE KOPIËERSPIEGELS INRICHTEN? Is het wel de moeite waard deze vraag neer te schrijven, laat staan hare beantwoording te overwegen De zaak is immers zoo eenvoudig mogelijk: een stuk spiegel glas, groot genoeg om een kadastraal plan te kunnen bevatten, dik genoeg om weerstand te bieden aan den druk van een op zijn armen leunend persoon, een witte plank er onder, schuin, 450, hoek van inval gelijk hoek van terugkaatsing, en timmerman, als je 't nu nog niet weet, kijk dan maar eens hier naast, hierboven of hierachter en maak het ding maar net zoo. Fiat! en in negen van de tien gevallen is 't mis. Wat wenschen we? Immers een glas dat met zijn bovenkant naar 't donker gekeerd, van onder veel diffuus, wit licht opvangt. Die hoeveelheid licht hebben we liefst zoo groot mogelijk, d.w.z. zoo groot als mogelijk zal zijn in verband met de omstandigheden waaronder het venster voor hetwelk de spiegel geplaatst is, ten aanzien van het daglicht verkeert. Aangezien nu die omstandig heden niet voor alle vensters dezelfde zijn, ligt het al dadelijk 124

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 126