bondsstaten die werkzaamheden door de stedelijke besturen bekostigd worden. Onder het toonen van kaarten en plans van driehoeksmetingen deelde hij eenige bijzonderheden, op hermeting betrekking heb bende, van eenige der voornaamste steden in Duitschland mede. Hamburg heeft 10 ambtenaren voor het verrichten van metingen, benevens kopergraveurs, en kan aldus kopergravures van kaarten laten vervaardigen. De stad geeft jaarlijks 320.000 mark uit voor het verrichten van metingswerkzaamheden. Berlijn, dat thans geheel hermeten is, heeft 51 ambtenaren met metingswerkzaamheden belast. De hermeting over eene oppervlakte van 6350 hectaren heeft in 10 jaren plaats gehad en kostte 1.595.000 mark of 251 mark per h. a. Dresden heeft ééndirecteur, 6 inspecteurs en 60 andere ambtenaren. De jaar- lijksche uitgaven voor meetwerkzaamheden bedragen 180.000 mark. De geachte spreker gaf nog tal van bijzonderheden over de inrichting der hermetingsbureaux in de steden Altenburg, Mün- chen, Wiesbaden, Hannover, Düsseldorf en Frankfurt en ten slotte besprak hij de hermeting der stad Plauen. Het personeel bestaat daar uit 14 ingenieurs en technici, een lithograaf, 4 land meters benevens 12 helpers. Die ambtenaren zijn verdeeld in twee categoriën, die voor de bijhouding en die voor de hermeting. Met de hermeting der stad en omgeving werd begonnen in 1903. Het driehoeksnet heeft 253- en het polygoonnet 452 punten, van wege het sterk geparcelleerde terrein moest aan de meting der polygoonzijden bijzondere zorg besteed worden; men gebruikte daarvoor nauwkeurigheidsmeetlatten wier lengten tot op 1/100 nauwkeurig waren. Verder werden bij die metingen hellings meters gebruikt en werd de temperatuur en de vochtigheids toestand van de lucht in aanmerking genomen; ook werd, onder het nemen van vele voorzorgen, bij deze metingen gebruik gemaakt van den meetband. Bij de detailmeting werd voor het veldwerk, dat ter plaatse in inkt werd vervaardigd, gebruik gemaakt van doorschijnend papier om het langs foto-mechanischen weg te kunnen verveelvoudigen; de kosten hiervan bedragen voor 10 bladen copie 1.75 mark. De detailmeting werd voorafgegaan door eene grensbepaling en door het plaatsen van blijvende zicht bare teekens; dit geschiedde onder toezicht van den landmeter, en bij weigering der eigenaren om mee te werken tot afpaling i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 137