hunner eigendommen werden boeten opgelegd. De kaarteering der minuutplans geschiedt op schalen van i a iooo en i a 250, op fijn engelsch doorschijnend sterk papier; de vermenigvuldiging dezer plans geschiedt als die van het veldwerk. In vier jaren tijds zijn 1500 h.a. hermeten en 600 li.a. in kaart gebracht; de kosten daarvan hebben bedragen ongeveer 60.000 mark, zijnde ongeveer 44 mark per h.a. Van de binnenstad moet de detail meting nog plaats hebben en de kosten daarvan worden geschat op 380 mark per h.a. Behalve de hermeting in horizontalen zin, werd ook eene nauwkeurigheidswaterpassing verricht, die naar de methode der kleinste vierkanten werd vereffend. Zoo voortgaande zou ik een bijna volledig verslag geven van het behandelde op het congres, doch dat ligt niet in de bedoeling. Nog tal van sprekers voerden in de internationale en algemeene vergaderingen het woord, zooals de heer Renauld, inspecteur- generaal der directe belastingen en van het kadaster te Brussel over de inrichting van het kadaster in België, de heer v. Thomka uit Buda-Pesth over wetten en voorschriften betreffende het land meten in Hongarije, de heer Dehalu, astronoom bij het observa torium van Cointe (Luik) over het maken van een kadaster in de Belgische koloniën, de ondergeteekende over het kadaster in België, speciaal over de opleiding der landmeters aldaar, enz. De Fransche taal was verreweg de overheerschende op het congres, ofschoon het houden van redevoeringen in de Hollandsche, Duitsche en Engelsche talen mede was geoorloofd. Op de slotvergadering, die plaats had op Woensdag 10 Augustus om 3 uur n.m., waarop door den voorzitter op hoffelijke wijze dank gebracht werd aan heeren afgevaardigden en vreemdelingen voor hunne tegenwoordigheid en wederkeerig door de afgevaar digden der verschillende landen en vereenigingen aan het bestuur voor de degelijke leiding, werd voorgesteld eene voorloopige internationale commissie te benoemen, bestaande uit de heeren R. Frank uit Antwerpen als voorzitter, en verder uit elk land een lid, met de opdracht om een ontwerp voor statuten samen te stellen met het oog op het stichten eener internationale ver- eeniging tot behartiging der landmetersbelangen, enz. in Europa. Dat voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, en als eenig Nederlander, die dit congres bijwoonde, werd ik in die 132

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 138