H3 het kadaster toegekend, noopte tot krachtsinspanning om die in stelling te verbeteren, te volmaken, opdat het de zware taak op zijne schouders gelegd, zou kunnen vervullen. Die taak is geene andere dan de deskundigen hier te lande aan ons kadaster eerst zouden willen toegekend zien, nadat en voor zoover het vernieuwd zal zijn op juridieken grondslag. Het zal zeker dien deskundigen niet onbedenkelijk toeschijnen, dat op het kadaster in Duitschland dat wel is waar in sommige streken tot groote volmaaktheid is gebracht doch in andere nog minder nauwkeurig* is dan het onze zulk een zware taak, en op de kadasterambtenaren zulk een groote verantwoordelijkheid werd gelegd. Ongetwijfeld zullen ook onze vakmannen belang stellen in de motieven, welke tot dergelijk resultaat hebben geleid en ook thans nog leiden, want de verwachting van sommige rechtsgeleerden dat de jurisprudentie zich zoude wijzigen, is niet verwezenlijkt. Daarom zal ik mijne vroeger gedane mededeelingen hierover thans aanvullen met de vermelding van de motieven der uitspraak van het Reichsgericht d.d. 12 Febr. 1910. J) De strijd liep over een stuk grond, een deel van een perceel en was naar zijn aard een grensstrijd. Vast stond dat deze strook sinds onheugelijken tijd in bezit was bij den eigenaar van het perceel, waarvan het een onaf gescheiden deel uitmaakt, doch dat het volgens het kadaster be hoorde bij het aangrenzende perceel. Eerst nadat laatstbedoeld perceel was verkocht en overgeboekt krachtens Auflassungwerd de plaats der kadastrale grens door meting bepaald. De bezitter trad na die grensbepaling op met den eisch, dat de strook gronds, gelegen tusschen de grens van het bezit en de grens volgens het kadaster, hem onbelast zou worden overgedragen. Het Pruisische Landgericht wees den eisch toe op grond dat tijdens de Auflassung bij den vervreemder had ontbroken de wil om de grensstrook te vervreemden, bij den verkrijger om deze te verwerven. In hooger beroep werd dit vonnis bevestigd, omdat de ver krijger bij bovenbedoelde Auflassung zich niet beroepen kan op Prcuss. Justiz Ministerialblatt v. 14. Okt. 1910 N°. 37; Zeitschr. für Ver- messungswezen 1911, bl. 316.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 149