154 de staat die kosten en het in rekening gebracht rijkssalaris van die aanvragers heeft ontvangen door tusschenkomst van de be waarders van de hypotheken en het kadaster. Bezwaren tegen te hooge reiskosten komen nimmer in en zouden zelfs bij hoogere reiskosten niet inkomen, daar dit bedrag gering is in verhouding tot het belang voor de aanvragers verbonden aan een spoedige hulp. Bij de aanvragers geldt gewoonlijk de overweging niet: hoe kan op de goedkoopste wijze, doch wel: hoe kan zoo spoedig mogelijk, desnoods door het gebruik maken van extra vervoer middelen, aan mijn aanvraag gevolg gegeven worden. In vele van deze werkzaamheden wordt de landmeter met ver trouwen geroepen tot het beslissen van belangrijke grensgeschillen, het ontwerpen van verdeeling en verkaveling van terreinen. Zal hij voortaan met de aanvragers en aanwijzers niet meer in dezelfde klasse mogen reizen, dan zal het voor den landmeter grievend zijn als ondergeschikte in een lagere klasse van den zelfden trein te moeten plaats nemen, terwijl ongetwijfeld het prestige van dien ambtenaar tegenover het publiek zal geschaad worden, wat niet gewenscht is met het oog op het vertrouwen, dat het publiek in dien ambtenaar moet stellen. Mocht bezuiniging een der redenen voor deze herziening zijn, dan kan bovenomschreven belangrijke gedeelte der dienstwerk- zaamheden, als niet bekostigd door den staat buiten beschouwing blijven, daar die bezuiniging niet komt ten bate van den staat maar van het publiek dat geenszins zulks verlangt. Wat de overige dienstreizen der landmeters aangaat merken wij nog op, dat deze in 't algemeen over korte afstanden en niet veel vuldig zijn, terwijl ook dikwijls gebruik gemaakt wordt van andere reisgelegenheden als trams, booten, enz. van welker ie klasse toch zeker de ambtenaren van klasse gebruik mogen maken. Namens het Bestuur, enz. De Secretaris, enz. In de eerste aflevering 1911 van ons Tijdschrift werden de vragen van den Bond Rechtstoestand aan de leden voorgelegd. De daarop ontvangen antwoorden van enkele leden waren van zoo verschillenden aard dat het Bestuur meende in deze nog geen beslissing te mogen nemen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 160