Ware de arbeid van den landmeter slechts van administratieven aard, dan zou de tegenwoordige vorming niet zoo bezwaarlijk zijn, doch van den landmeter wordt geëischt dat hij praktisch ervaren is eer hij arbeid te velde verricht, welke tot grondslag van de administratie moet dienen. Opdat de landmeter bij zijn in dienst treden praktisch voldoende ervaren is, behoort de adspirant naast zijn theoretische opleiding in de eerste plaats onder deugdelijke leiding in dc praktijk van het dienstvak onderricht te worden. Alvorens de adspirant voldoende ervaring heeft omtrent de wijze, waarop het oorspronkelijke kadaster is tot stand gekomen behoort hij te velde uitsluitend geoefend te worden in zuiver meetkundigen arbeid. Hij leere in de eerste perioden van zijn opleiding het meten door opmeting van kleine terreinen, onafhankelijk van de oor spronkelijke kadastrale kaart of in hermeten gemeenten door verbinding aan aanwezige vaste punten. Bovenal is het noodig dat de adspirant een goed begrip krijge van het tot stand komen der grondslagen (als kaarten en verdere bescheiden), waarom het gewenscht is dat hij zich door het onder leiding volledig opmaken dier grondslagen vertrouwd maakt met de wijze, waarop de gegevens moeten zijn ingericht en verzameld en met de mate van nauwkenrigheid, welke in verschillende omstandigheden moet worden gevorderd. Staan hem bij zijn theoretische studie die onder leiding ver zamelde gegevens ter uitwerking ten dienste, dan zal hij de praktische waarde van die studie meer beseffen, terwijl hij tevens gemakkelijk te controleeren dienstarbeid verricht. Eerst nadat de adspirant voldoende ervaring heeft opgedaan omtrent zuiver meetkundigen arbeid, omgang met publiek, deli mitatie, enz. worde hij bij den gewonen velddienst in niet hermeten gemeenten werkzaam gesteld. De aldus praktisch gevormde adspirant-landmeter zal bij zijn werkzaamstelling bij den gewonen dienst ook daar de opnemingen doen overeenkomstig de eischen voor een goede instandhouding. Is de adspirant daarentegen eerst bij den gewonen velddienst in zijn vollen omvang geplaatst geweest, zooals tot nu toe meestal geschiedt, dan kan eerst na veel moeite verkregen worden, dat hij bij de hermeting en in hermeten terrein de methode van 158

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 164