waterpassen aan de Technische Hoogeschool te Delft bij te wonen. Voor hem werpen die colleges niet die vruchten af, welke men kon verwachten wanneer korte voorbereiding daarvoor en een toepassing daarvan op de kadastrale werkzaamheden onder leiding van daartoe bekwame landmeters daarmee gepaard ging. Het dienstwerk dat door den adspirant tijdens dit collegejaar wordt verricht is uit den aard der zaak zeer gering. Na afloop van dit jaar wordt de adspirant op zijn verzoek gewoonlijk geplaatst onder leiding van een landmeter, die met een hermeting is belast. Veelal zijn de hermetingen te groot om ze volledig af te werken in den korten tijd, gedurende welken de adspirant daarbij is geplaatst. Die leider heeft in het oog te houden dat de adspiranten werkzaam gesteld worden voor hun opleiding, doch tevens dat de door die ongeoefenden te leveren arbeid moet dienen tot grondslag van het vernieuwde kadaster van het te hermeten terrein. Dagelijksche leiding is dus hier zeer noodzakelijk, want zooals reeds gezegd is, de methode van meten, geleerd bij den gewonen velddienst moet hier vervangen worden door die, vereischt voor de vernieuwing van het kadaster. Herhaaldelijk ondervindt de landmeter zelfs dat de adspirant, die nooit gemeten heeft na korten tijd beter vertrouwbaren arbeid levert dan zijn collega, die bij den gewonen dienst werkzaam was. Vergeten we hierbij niet dat die landmeter niet één, maar meerdere adspiranten onder zijn leiding heeft en tegelijkertijd de waarnemingen voor drie- en veelhoeksmeting moet verrichten, dan behoeft er niet op gewezen te worden, dat de landmeter wegens zijn dagelijksche tegenwoordigheid te velde niet kan voortgaan met de berekening van driehoeks-, veelhoeks- en meetlijnennet. Noodzakelijk is het dat die berekening gelijken tred houdt met den voortgang der perceelmeting om daarop de gewenschte controle uit te oefenen. Thans kan veelal eerst die controle na afloop der meting plaats hebben, wat herstel van mogelijke ver gissingen en onnauwkeurigheden zeer bemoeilijkt en kostbaar maakt. Hebben de adspiranten een jaar die veldwerkzaamheden uit gevoerd dan is de tijd van het examen voor landmeter genaderd; hieraan voldoende worden zij elders als landmeter werkzaam gesteld. ióo

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 166