Die benoemde landmeters zijn dus zelfs niet in de gelegenheid geweest een hermeting van het begin tot het einde als adspirant mee af te werken, wat zeker is af te keuren met het oog op later door hen uit te voeren hermetingen. Neemt men in aanmerking dat niet één maar meerdere land meters op verschillende standplaatsen adspiranten onder hun leiding hebben, dan volgt uit het bovenbesprokene dat het bedrag dat door den Staat feitelijk thans voor een hoogst gebrekkige op leiding wordt uitgegeven wel niet in juiste cijfers is te bepalen, doch vermoede! ijle zoocils we hierachter zullen zien hooger is dan het bedrag dat vereischt zou worden om enkele ambtenaren uit- sluitend met de geheele opleiding van alle adspiranten te belasten. Stellen we voorop dat bij de vorming van den landmeter het oog op de praktijk van het kadaster moet zijn gericht, dat aan de mate van theoretische kennis die van den tegenwoordigen landmeter gevorderd wordt slechts geringe uitbreiding behoeft gegeven te worden, mits deze grondig zij onderwezen en bestudeerd, dan worden onder de ambtenaren van het kadaster ongetwijfeld voldoende krachten gevonden om dat onderricht te geven. In verband met vorengenoemde eischen, die gesteld moeten worden aan een deugdelijke opleiding van een praktischen land meter, is navolgend leerplan ontworpen waarbij zooveel mogelijk tevens beoogd is de in den studietijd te verrichten arbeid dienst baar te doen zijn aan den kadastralen dienst. Daarom worden gedurende het eerste zomertijdperk zoo moge lijk posten van den gewonen dienst opgenomen en toegepast, en in het tweede zomertijdperk twee kleine hermetingen uitgevoerd, die geheel kunnen worden afgewerkt. In een standplaats in welker omgeving zich terreinen van ver schillenden aard bevinden wordt een cursus gevestigd, waar de adspiranten in twee jaar tijds in theorie en praktijk worden opge leid tot candidaat-landmeter. Aan dien opleidings-cursus zijn in dat tijdperk twee landmeters voortdurend en één rechtskundige gedurende vijf maanden ver bonden. Dat een leeraar alleen gedurende de wintermaanden les geeft is geen bezwaar; immers aan burgeravondscholen en verschillende vakscholen komt dat meermalen voor. Met het oog op de te wachten vacatures voor landmeter in de 161

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 167