1Ó3 jaren voortdurend werd beoordeeld, kan dit examen beperkt worden tot hetgeen noodig is voor het toekennen van een rangnummer. De voordeelen van de ontworpen opleiding zijn o.a. de volgende: De adspiranten worden onderricht in alles, wat zij in de uit oefening van hun dienst als landmeter kennen moeten, doch ook niet meer dan dit. Bij de tegenwoordige regeling is dit niet het geval. Zij moeten nu hun kennis hier en daar zien te verwerven, en lecrcn van den een dit, van een ander dat, van het eene te veel en van het andere te weinig. De adspiranten zien direkt verband tusschen theorie en praktijk. De tegenwoordige colleges in Delft geven niet de resultaten, die men kan verwachten van de lessen aan den ontworpen cursus, waar de adspiranten voorbereid worden voor de lessen in geodesie en deze niet verder gaan dan noodig is voor de kadastrale praktijk. Men verkrijgt een uniforme opleiding in theorie en praktijk, wat zal leiden tot een uniforme werkwijze voor den dienst in het geheele land. De kadastrale plans zijn nu een samen voegsel van allerlei meetmethoden, wat het verband in de kaart doet verbreken. Dè candidaten, die den cursus doorloopen hebben zullen allen één meetmethode volgen, rustend op eenzelfden grondslag. Het verband in het kadastrale plan zal dan niet verbroken worden en zal o. a. bij vernieuwing van bijbladen het plan weer juist kunnen worden opgebouwd. De leeraren aan den cursus kunnen na betrekkelijk korten tijd en definitief na twee jaar beoordeelen of de adspirant aanleg en geschiktheid voor het ambt van landmeter bezit; de adspirant van wien zulks niet getuigd kan worden is nog spoedig in de gelegenheid een ander beroep te kiezen, terwijl bij de tegen woordige regeling eerst na drie en een half jaar door een examen van zes dagen dit moet geconstateerd worden. Zooals reeds opgemerkt werd, meenen we ook dat de kosten waarvoor de Staat tien bekwame landmeters in zijn dienst zal krijgen minder zullen bedragen dan die, welke het gevolg zijn van de tegenwoordige werkzaamstelling van de adspiranten. Nemen we aan dat aan den tweejarigen cursus geplaatst worden twee landmeters met het gemiddeld traktement van f 2200 en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 169