EEN LASTIG GEVAL! In 1833 bleek dat op het technisch bureau van het kadaster te Maastricht 24 stuks kantonnale verzamelkaarten en 14 gere duceerde minuten der kantonnale plans ontvreemd waren. Deze plans moesten dienen voor de militaire verkenningen, waarvan de kolonel van Gorkum op dat oogenblik in Limburg en te Maastricht het hoofd was. Toen men die ontvreemding ontdekte, werd onmiddellijk eerst stil, daarna in wijderen lering* een onderzoek ingesteld, wie clc schuldige zou zijn. In dien tijd stond men met België op oorlogsvoet en Maas tricht was de veste, waarin het Nederlandsche gezag nog hoog gehouden werd. Zeer onaangenaam was dat vermissen, daar het vermoeden niet ongewettigd scheen, dat de kaarten naar het vijandelijk kamp in België verhuisd waren. Men moest, hoe noode ook, de Justitie er in halen, terwijl de hoofdambtenaar van het kadaster inmiddels pogingen in het werk stelde, om de verdwenen plans weer in bezit te krijgen. Snij kers, teekenaar bij het kadaster, werd sterk verdacht, wijl hij heimelijk Maastricht verlaten had, wat hij kon doen met een poortpas, die alleen recht gaf de vesting gedurende een paar dagen te verlaten. Hij had echter al zijn have medegenomen en 't scheen, dat hij niet voornemens was ooit terug te keeren. Nader onderzoek leerde, dat Snij kers naar Hasselt gegaan was, daar audiëntie bij den Gouverneur aangevraagd en ook ver kregen had. Wat daar besproken werd, meldt de geschiedenis niet, maar Sn ij kers reisde verder naar Brussel. De betrokken verantwoordelijke kadastrale ingenieur had hem expressen nagezonden, toen men zijn spoor gevonden had en erlangde zekerheid, dat hij de kaarten mede had genomen. Te Hasselt had Sn ij kers zijn speurders het spoor bijster ge maakt door een pas naar Chfdons te nemenin werkelijkheid was hij veilig in Brussel. Hij had de waarde van het gestolene ver overschat; toch zag het legerbestuur het verdwijnen ongaarne. Te Brussel zat de ontvreemder gladweg verlegen met zijn buit, 177

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 183