i78 maar ontmoette daar iemand, zekeren Nagant, die vóór de schei ding van België, «de noodlottige gebeurtenissen van 1830» zegt het verslag, te Maastricht op de bureaux gewerkt had en begreep, dat men daar om de kaarten verlegen zou zijn en deze gaarne terugkoopen. Het duurde wel een maand, eer men in Maastricht de zekerheid kreeg, dat het gestolene in handen van particulieren geraakt was en dus geen nationaal gevaar meer dreigde. Dat was al een heele verlichting voor den verantwoordelijken ambtenaar. Den ien Juni 1833 schreef Nagant, dat de architect Perkin de stukken bezat en ze wilde afstaan tegen 20 francs per plan. Hij zou daarbij de kwitantie overleggen van het aan Sn ij kers betaalde. Nagant kwam, niet in Maastricht, daar wachtte hij zich wel voor maar buiten de vesting op Belgisch gebied. Zoowel de Hollandsche Officier van Justitie als de hoofdambtenaar van het kadaster gingen met den afgezant spreken. Deze bijeenkomst had het gevolg, dat de ontvreemde stukken teruggekocht zouden worden. 31 Mei 1833 werden de ontvreemde kaarten aan een der poorten der vesting gebracht en teruggegeven tegen ge- reede betaling. Snijkers had de ontvreemde kaarten voor 141 gulden verkocht aan zekeren van der Molen. Deze had er 200 gulden voor gekregen van den architect Perkin, terwijl de betrokken ambte naar, uit wiens archief ze verdwenen waren, ze voor 380 gulden had moeten terugkoopen. Snijkers had het in hem gestelde vertrouwen schandelijk be schaamd. Het mooiste was, dat hij een paar dagen vóór zijne vlucht nog eene verklaring «op timber» (op zegel) gekregen had «dat de heer Snijkers, geboren te Eelen, sedert het jaar 1827 op het bureau van het kunstmatige gedeelte van het kadaster is werk zaam geweest en dat hij altoos zijn werk met vlijt en oplettend heid heeft verrigt». Hij beloonde de goedheid van zijn «overheid» slecht en naar de overlevering zegt, is het hem in België later niet naar den vleesche gegaan. In Maastricht werden de kaarten later echter beter achter slot gehouden. A. F. van Beurden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 184