voorwerp op een toren, brengt men zelf een merk, bijv. een vastleggingsbout, als zoodanig aan. Men tracht daarmede te bereiken dat gemeten of later te meten richtingen, zooveel mogelijk direct als gecentreerde richtingen te voorschijn komen. De noodzakelijkheid om in eene excentrische opstelling hoek metingen te verrichten komt bij terreinpunten minder vaak voor dan bij torenpunten. Het herhaaldelijk wegnemen en herplaatsen der "U.1»- *-» C nlnrui nton QQnHniHpn nf ppn minrler vasten grond- slag om die punten, terwijl in de nabijheid een vasten bodem voor opstelling van het instrument aanwezig is, kan echter gereede aanleiding geven om ook bij terreinpunten het excentrisch meten bij voorkeur toe te passen, om daarmede, na herleiding der gemeten richtingen, nauwkeuriger uitkomsten te verkrijgen, dan bij meting in het centrum zelve. Is het driehoekspunt door eene zorgvuldig te lood gestelde baak bezet, dan is het bepalen der centreeringselementen of wel van richting en afstand tusschen de standplaats en het centrum onderling, op eenvoudige manier nauwkeurig te doen; ook wanneer het driehoekspunt door een steen of ander merk is aangegeven, waarbij men dan boven het centrum een schietlood kan ophangen of door middel van een projectieinstrument in de vertikaal van het centrum een ander punt, dat voor de meting beter geschikt is, bepalen kan. Bij torenpunten wordt het geval meer ingewikkeld; alleen als de toren plat afgedekt is en men op het plat een merk aanbrengt als centrum van het station, zal men soms gelegenheid hebben in dat centrum ook de hoekmetingen te verrichten; gewoonlijk echter eindigt de toren in eene spits, waarvan de top als centrum aangenomen wordt, en is men bij eenige uitgebreidheid der drie hoeksmeting verplicht in meer dan ééne standplaats hoeken te meten; bovendien zijn die standplaatsen soms gelegen op ver schillende hoogten van den toren, hetzij op de aanwezige om gangen of in de galmramen; ook wenscht men de ligging van merken te kennen op plaatsen, waar later wellicht hoekmetingen verricht moeten worden en zal men onder aan den toren in het soliede metselwerk een verzekeringsmerk willen bepalen, om zoo noodig de ligging der andere merken steeds te kunnen contro- igi uajvcua, U1C i,ouoin^uin,ou w-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 197