De heer Boer wenscht, dat het bestuur ook diligent blijft in zake de verzekering der secundaire driehoekspunten, 't geen de voorzitter toezegt. De heer van Woerden wenscht enkele opmerkingen te maken omtrent de opleiding. Hij leest uit de toelichting: «'t Is ons niet te doen om te formuleeren wat we wenschen. We willen in 't gevlei komen bij de regeering». Spreker ziet in zake de opleiding een toekomstkwestie en zou de landmeters liefst gerecruteerd zien uit jonge mannen in het bezit van een diploma, als civiel-ingenieur. Spreker wenscht beperking van het aantal landmeters naast meer geschoolde teekenaars. We kunnen wenschen een drilschool of een hoogeschool. Van de personen hoopt men het hoogste en beste, wat gepresteerd kan worden. De technische hoogeschool is er; daaruit zou spreker ook de landmeters van het kadaster willen kweeken. We moeten de banden met de technische hoogeschool nader toehalen. Omdat het tegenwoordig onderwijs niet veel baat, moet het aantal der door de adspiranten te volgen lessen aan die hoogeschool worden uitgebreid. Wie zullen les geven in hoogere wiskunde bij de drilschool? Landmeters met bekwaamheden. Men wil praktisch zijn en geven wat noodig is. Men neme toch liever erkende vaklieden, die meer geven dan wat precies noodig is uit het vele, wat ze hebben. Om te beoordeelen wat practisch is heeft men een breeden grondslag noodig. Er worden aangesteld cursus-landmeters, en zij alleen zullen de adspiranten beoordeelen; de eandidaten zijn ontheven van elk examen. Verder moet er zijn een rechtskundige. Dat is een rekbare term. Wie moet dat zijn? Deze moet zijn leerlingen in luttel maanden zooveel kunnen ingieten dat ze in alles bekwaam zijn en hij wordt niet gehoord, zijn stem wordt niet erkend,-als de leerlingen zonder examen worden benoemd tot landmeter. De heer Gombault ontraadt ten sterkste het voorstel van den heer Krijgsman om de verontwaardiging der vergadering uit te spreken tegenover den Minister. Z. i. is de vergadering reeds te ver gegaan. Wat aan twee landmeters op een audiëntie ver- 225

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 231