231 Eene bespreking wordt gevraagd van art. 45, 2e lid I. K. luidende: «Voor zoover hun dienst dit toelaat, zijn de landmeters de «eigenaren daarbij (d. i. bij de afpaling van hunne eigendommen) «zooveel mogelijk behulpzaam.» De beslissing of en in hoeverre de dienst hulp door den land meter toelaat, wordt hier geheel aan den landmeter overgelaten. Elke landmeter heeft dit artikel in de praktijk meermalen toege past en heeft dus ervaringen daaromtrent opgedaan. Door het stellen van de prijsvraag wordt hem gelegenheid gegeven deze Ieder lid zou vragen kunnen opgeven. Een commissie be staande uit de bestuurs— en 2 redactieleden (of wel een andere commissie van 5 leden) beslist of een opgave zal worden ge plaatst en beoordeelt tevens de inzendingen. Ik geloof dat hierdoor een middel zou gevonden zijn om ons aller belangstelling in het werk van den landmeter levendig te houden en het tevens de redactie gemakkelijker zou vallen de kosten van het tijdschrift te houden binnen de grenzen der begrooting. Den heer Hoffmann is 't gebleken, dat het in de bedoeling ligt ook zoogenaamde «eereschulden» te vereffenen. Hieronder te verstaan vorderingen van de heeren Kwisthout en Leijendeckers, straks dus ook van de heeren R. A. de Wal, de Vries en Paulussen, Spreker zegt: «Mij lijkt dit beden kelijk!» Wie medewerkt aan het orgaan moet niet in de eerste plaats over mogelijk salaris droomen. «Eereschuld» is een groot woord en kan in verhouding tot onze financiën een zeer duur woord worden, kan ons bovendien tot ongelimiteerd bedrag worden opgedrongen. Een voorbeeld! In jaarg. 1909 levert de heer R. A. de Wal over «Logarith- mische rekenlinealen» 23 bladzijden. In het jaar 191 o hooren wij niets van het toegezegde «vervolg», dat ons in 1911 bereikt in niet minder dan 68 bladzijden, d. z. samen 91 bladzijden. Ramen wij nu het weer toegezegde vervolg matig op nog 9 bladzijden, dan zou ik willen vragen i°. of wij daarmede nu een «eereschuld» van 100 gulden aan den heer de Wal hebben gekregen; 20. hoeveel jaargangen wel noodig zullen zijn om op dezen m Ari A 4-/-» i UOUO tu utcicu.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 237