232 grondslag ons de volledige geodetische techniek in te trechteren 3°. of het wellicht op den weg der redactie van ons orgaan ligt, zijn medewerkers tot eenige beperking bij de behandeling der door hen gekozen stof aan te sporen? Het onderwerp door den heer de Wal gekozen is stellig belangrijk, verdient ongetwijfeld behandeld te worden; ik voor mij geef echter de voorkeur aan de wijze van bespreking voor komende in het Z. d. R. W. L. V. 1911, van onzen ambtgenoot K. Lüdemann te Remscheid, die in 14 bladzijden en één tabel met hetzelfde onderwerp gereed komt. Ik wil hiermede dit zeggen «de ruimte in ons orgaan toegestaan aan den heer de Wal is buiten alle verhouding tot den omvang van ons orgaan en van onze financiëele draagkracht». Een tweede voorbeeld! De heer Paulussen vraagt in afl. 3 1911 niet veel plaats, 7 bladzijden maar; tegen zijn artikel, dat veel te klein is, dus ook de «eereschuld», rijst echter een ander bezwaar. Wat wij gaarne zouden willen weten, wat voor ons van belang zou zijn, onthoudt de afgevaardigde naar Brussel ons; op blz. 132 IQ 11 lezen wij, dat hij sprak «over het kadaster in België, speciaal over de opleiding der landmeters aldaar». Aan onze fantasie wordt het overgelaten een beeld te vormen van wat hij te Brussel wel heeft verteld. Aan uw aller verbeel dingskracht wil ik ter hulpe komen door een aanhaling uit het Z. f. V. 1910, blz. 923 Mittwoch den 10 Augusl. Morgens 10 Uhr, 4 und letzte Sitzung der internationalen Abteilung. Herr Paulussen Holland beleuchtete in einem in hollandischer Sprache gehaltenen kritischen Vortrage die Lage der Katastergeometer und die Einrichtungen des Katasters in Belgiën. Zum Vergleiche zog er die Verhaltnisse seiner hollandischen Heimat, sowie diejenigen Deutschland und Oesterreichs heran und kam zu dem Schlusse, dass sowohl die materielle Lage wie die Ausbildung und Prüfung der belgischen Geometer und damit auch das Kataster selbst, noch stark ver- besserungsbedürftig sei.» Nu ligt het voor de hand, dat ik tegen de betaling van een eereschuld van 7 gulden geen bedenking zal opperenintegendeel, in dit geval betreur ik het, dat we zullen betalen voor een rund, waar de sappigste deelen uitgesneden zijn, waarom ik vraag, of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 238