237 de mededeeling dat van de 260 bladzijden, die het tijdschrift in 1910 omvatte er 105 waren van de hand van den redacteur. Aan een litteratuuroverzicht is heel wat meer werk dan men oppervlakkig denken zou. Spreker doet een beroep op de oud redacteuren op deze vergadering tegenwoordig. Een dergelijk overzicht moet worden samengesteld uit 't geen men vindt in Zeitschr. für Math. u. Phys., Revue semestrielle des publ. math, en verschillende andere tijdschriften. Spreker zou ook een gemakkelijker weg kunnen bewandelen door eenvoudig het litteratuuroverzicht over te nemen uit het Zeitschr. f. Verm., doch zoo iets doet hij nu eenmaal liever niet. Nog eens ontraadt spreker den omvang van ons tijdschrift te verminderen; om eenigermate te voorzien in het tekort stelt hij evenwel gaarne een gedeelte van z'n honorarium ter beschikking van de vergadering. Hij kan het gevoelen van den heer van Woerden niet deelen, dat het stellen van prijsvragen de ambitie van inzenders zou ver minderen, omdat hun dwang zou worden opgelegd bij de keuze van onderwerpen. Naast de prijsvragen blijft toch de bewerking van zelf gekozen verhandelingen bestaan. Niets dwingt den lezer een prijsvraag te beantwoorden, maar wel worden zijn gedachten gericht op een vraagstuk, waarover hij deze anders misschien niet zou hebben laten gaan. De heer van Woerden heeft naar aanleiding van de voorge stelde prijsvragen zeer grappig een vergelijking getrokken tusschen ons tijdschrift en een kinderkrant, maar 't wil spreker nog grap piger voorkomen dat de heer van Woerden blijkbaar niet juist inziet het verschil tusschen een wetenschappelijke prijsvraag in een tijdschrift en een prijsraadsel in een kinderkrant. Met een enkel voorbeeld wil spreker aantoonen dat prijsvragen nog wel eens worden opgegeven door wetenschappelijke vereeni- gingen. Het wiskundig genootschap schrijft elk jaar eenige prijsvragen uit en de leden van dat genootschap, welke eiken winter meer malen in deze zaal vergaderen zullen hier wel niet bijeenkomen om elkaar raadseltjes op te geven. Tal van Nederlandsche tijdschriften of vereenigingen en ver scheidene buitenlandsche geodetische tijdschriften loven jaarlijks prijsvragen uit.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 243