29 der Rijkscommissie betreffende de onderhavige kwestie. Haar antwoord vestigde bij mij de overtuiging, dat van de Commissie zelf in dezen weinig steun te verwachten is. In verband daarmede gevoelde ik mij genoodzaakt mijn voorstel aan het bestuur eenigszins te wijzigen en wel in den zin, als werd aangegeven in mijn tweeden brief. Aan het Bestuur der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Mijne Heeren. Aan mijn schrijven d.d. 3 Juni 1.1. betreffende verkenmerken voor de secundaire punten van den tweeden rang der Rijksdriehoeksmeting, wensch ik nog enkele opmerkingen toe te voegen. In de eerste plaats geef ik U beleefd in overweging aan de algemeene vergadering der leden onzer Vereeniging de beslissing te laten omtrent de stappen door de Vereeniging te doen tot het verkrijgen van verkenmerken bij de secundaire punten van den tweeden rang. Verder is, gezien het schrijven van de Rijkscommissie aan den heer de Vries (door mij aan den Voorzitter ter inzage verstrekt) wellicht meer resultaat te verwachten, wanneer de Vereeniging zich wendt tot Zijne Excellentie den Minister van Financiën. Het door mij opgeworpen vraagpunt zag ik gaarne geplaatst op de agenda der aanstaande jaarvergadering. Wilt mijne Heeren, aanvaarden de betuiging mijner hoogachting (get.) P. J. Hamelberg. Ten einde de beteekenis der secundaire punten beter te doen uitkomen wil ik in 't kort de wordingsgeschiedenis dezer punten met U nagaan. Toen in 1861 op initiatief van den Pruissischen generaal Baijer van diens regeering het voorstel uitging tot de Midden-Europeesche staten om deel te nemen aan een Midden- Europeesche graadmeting, bereikte deze uitnoodiging ook de Nederlandsche regeering, welke drie jaren later besloot tot deze Vereeniging toe te treden. In 1875 werd een aanvang gemaakt met de nauwkeurigheids waterpassing, oorspronkelijk met het doel om, gevolggevende aan het verzoek van generaal Baijer, het eindpunt der Pruissische waterpassing, Salzbergen, aan te sluiten aan het Amsterdamsche peil, doch op voorstel van den leider der werkzaamheden. Dr. L. Cohen Stuart, uitgebreid tot een waterpassing over het ge- heele land.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 29