Alle driehoekspunten loopen, zooals we weten, gevaar in den loop der tijden verstoord te worden. Deze verplaatsingen kunnen we splitsen in twee soorten: i°. plotselinge, die ontstaan door brand, afbraak op ineen storten en 2°. de geleidelijke, welke ontstaan door verzakking van het gebouw, waarop het punt voorkomt, verweering, enz. De verstoringen van de ie soort zijn in den regel van dien - aard, dat het driehoekspunt geheel verdwenen is; van het ver dwijnen dier punten zal de Graadmetingscommissie door tusschen- komst van de landmeters van den velddienst op de hoogte worden gehouden. De geleidelijke verstoringen zijn zonder meting echter niet waar te nemen. Wordt een punt der Rijksdriehoeksmeting in een kadastrale hermeting opgenomen, dan dient mijns inziens de ligging van zoo'n punt steeds te worden gecontroleerd. Deze controle nu en zelfs het reconstrueer en van een verdwenen punt is, indien vast leggingen in het gebouw aanwezig zijn, vrij eenvoudig. De vastleggingen zijn dus van groot belang en ze zullen onthouden worden aan de punten, die voor ons juist van zoo groote waarde zijn, de secundaire punten van den tweeden rang. Het gebouw der rijksdriehoeksmeting, met zulke groote kosten tot stand gebracht, zal zijn sluitsteen missen. Degenen onder U, mijne heeren, die met hermetingen ver trouwd zijn, zullen meermalen in de gelegenheid geweest zijn de geleidelijke verstoringen te constateeren. Zij zullen het naar ik veronderstel met mij eens zijn, dat de zoo misdeelde punten van den 2en rang van vastleggingen dienen te worden voorzien en de daaraan verbonden kosten daarvoor geen beletsel mogen zijn. Het reconstrueeren en ook het controleeren van punten, die niet van vastleggingen zijn voorzien, zal ongetwijfeld evenzeer groote kosten met zich sleepen. De punten, die nog bepaald moeten worden zouden direct bij de meting van vastleggingen kunnen worden voorzien; voor de reeds bepaalde zou dit nog moeten geschieden. Voor deze laatste punten is het ongetwijfeld wenschelijk, dat niet te lang gewacht wordt met het aanbrengen der vastleggingen, immers de verschijnselen die geleidelijke verstoring veroorzaken, 3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 31