33° belastingen aan vertegenwoordigers van verzekeringsmaatschappijen aange daan, zij opgemerkt, dat eerstgenoemden niet zonder meer, zich met het bezorgen van assurantiën, enz. mogen bezighouden, doch daartoe de machtiging des Ministers behoeven, waardoor misbruiken kunnen worden gekeerd. Wat nu de kennisneming van balansen van naamlooze vennoot schappen, het verzekerings- en hypotheekbedrijf uitoefenende, betreft, is het niet duidelijk welk nut de bedoelde ambtenaren uit de aldus ver kregen wetenschap voor hun eigen concureerend bedrijf zouden kunnen trekken. De balansen van verzekeringmaatschappijen en hypotheekbanken worden trouwens in den regel gepubliceerd. Voor een verbod als waar van hier sprake is schijnt dan ook geen grond aanwezig. VIde Afdeeling. Kosten van de administratie van het zegel, de registratie, enz. Art. jS. Met ingang van i Augustus ign werden 9 adspirant-landmeters na afgelegd examen benoemd tot landmeter van het kadaster. Ondanks deze vermeerdering van het aantal landmeters, is het niet altijd mogelijk aan alle aanvragen van particulieren om hulp van deze ambtenaren zoo tijdig te voldoen, als verlangd wordt, daar het aantal dier aanvragen in de laatste jaren voortdurend is toegenomen en ook van de zijde der aanvragers niet steeds die medewerking wordt ondervonden, welke voor eene spoedige uitvoering der werkzaamheden noodig is. Om te gemoet te komen aan de klachten over vertraging in de afdoening van werkzaamheden voor particulieren is reeds de maatregel ontworpen, in noot (50) van den toelichtenden staat vermeld, welke ten gevolge zal hebben, dat de landmeters bij die werkzaamheden meer dan thans gebruik zullen kunnen maken van de hulp van teekenaars. Eene misvatting is het, dat voor het ambt van landmeter zich velen aanmelden, die lang moeten wachten, vóórdat zij voor eene aanstelling in aanmerking komen, want het aantal, dat zich voor die betrekking kan aanmelden, is steeds beperkt. Benoeming tot landmeter kan slechts geschieden uit de adspirant- landmeters naar den uitslag van een afgelegd voldoend examen, en om tot dat examen te kunnen worden toegelaten moeten die adspirant-landmeters drie jaar als zoodanig zijn werkzaam geweest. In de laatste jaren zijn de benoemingen tot landmeter oumiddelijk na afloop van de examens geschied. In Februari 1912 zal examen worden gehouden voor de betrekking van adspirant-iandmctcr voor 15 plaatsen. De instelling van de betrekking van boekhouder is geschied uit over weging, dat voor de kadastrale boekhouding kan worden volstaan met minder kennis dan waarover een landmeter moet beschikken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 338