38 De commissie ontvangt 's jaars f 40.000. Men richte zich èn tot den Minister èn tot de 2e Kamer, opdat zij weten, wat we nu krijgen voor die ƒ40.000. 't Is spreker bekend, dat van de Commissie geen steun is te verwachten. Hij geeft den raad aan te dringen bij den Minister en de Kamer. De heer Bin gen meent, dat het als éérsten stap in de goede richting aanbeveling verdient, aan de ambtenaren voor te schrijven alle torens die in een driehoeksmeting worden opgenomen van vastleggingen te voorzien. De heer Hamelberg vindt het wenschelijk dat de Vereeniging eerst tracht tot stand te brengen de verzekering der secundaire punten van den 2en rang en daarna zich wijdt aan de belangen der kadastrale punten. Verder zou spreker gaarne zien dat de heeren, die op 't gebied van afwijkingen van zoogenaamde vaste punten ondervinding hebben opgedaan, deze mededeelden. De Voorzitter noemt daarop een sprekend geval, dat zich voor gedaan heeft bij de hermeting van een gedeelte van Amsterdam door hem en den heer Weijgers verricht. Bij de bepaling der daarvoor noodige punten bleek dat de spits van de Eilandskerk 45 c.M. was verplaatst, zoodat dit punt opnieuw moest worden bepaald. Dergelijke ervaringen komen herhaaldelijk voor. De heer Bin gen zou daaraan een uitgebreid lijstje kunnen toevoegen. Spreker citeert enkele gevallen en betoogt omtrent de nauwkeurigheid van centreering, dat men die naar verkiezen, tot zelfs binnen een m. M. nauwkeurig kan doorvoeren. De heer Colpa betoogt de nuttigheid en de mogelijkheid van eenvoudiger wijze van centreeren en vraagt den heer Bingen of de centreering voor de tertiaire punten niet voldoende kan geschieden met behulp van een meetveer en of dit niet voldoende nauwkeurig is, waar door enorme kostenbesparing wordt verkregen vergeken bij de omslachtige hoekmeting. De heer Bingen is het hiermede eens en zegt dat een nauw keurige centreering met inbegrip van de basismeting binnen een halven dag kan worden afgewerkt; de eischen van het kadaster laten zeker vereenvoudiging in de werkwijze toe. De Voorzitter acht het onderwerp thans voldoende toegelicht en leest een voorstel voor, zooals het na de gehoorde discussiën thans door den heer P. J. Hamelberg is geformuleerd, lui dende:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 38