4° voor de Vereeniging en haar tijdschrift heeft gedaan. Hij hoopt dat de heer de Vries voor zoover zijn nieuwe werkkring dit toelaat zal blijven medewerken. Den in 't begin van het jaar afgetreden secretaris den heer Weijgers, die thans als bestuurslid heengaat wordt eveneens dank gebracht voor zijne toewijding aan de belangen der Vereeniging en niet het minst voor hetgeen door hem is verricht in het be lang der verbetering van de traktementsregeling. Na de leden te hebben verzocht zich om half drie gezamenlijk te begeven naar de ateliers van de firma Ahrend, sluit de Voorzitter de vergadering ten half twee 's middags. Wegens het reeds ver gevorderd uur moest na de lunch spoedig worden opgestapt naar de ateliers van de firma Ahren d Singel N°. 24. Bijna allen, die de vergadering hadden bijgewoond waren te 3 uur daar aanwezig; men verdeelde zich in groepen om beurtelings de verschillende afdeelingen der inrichting te bezoeken. Het verslag zou te uitvoerig worden om in bizonder- heden alles te vermelden wat de heeren Ahre n d ons te zien gaven. Hoofdzakelijk was voor ons het meest aantrekkelijke de bij woning van den Neodruk en de tentoonstelling van meet- en teekeninstrumenten. Voor de beschrijving van het geheele procédé van den Neodruk zij hier verwezen naar het Tijdschrift voor K. en L. Jaargang 26 blz. 151 en vlg. Daar het bezoek van te langen duur zou moeten zijn om het procédé van het begin tot het einde bij te wonen was vooraf een tot dit doel vervaardigd plan gereproduceerd. Het resultaat was in de inrichting tentoongesteld, nadat de juiste overeen stemming van bepaalde afstanden op het plan, de aluminiumplaat en den afdruk was geconstateerd. Hierbij werden we bekend met de eischen waaraan het plan moet voldoen, vooral wat aangaat de kleuren. Kleuren beletten, de eene meer, de andere minder, de doorlating van het licht bij de electrische belichting in het eerste stadium van het procédé en laten bij de ontwikkeling op de alupiinium- plaat tinten achter, die op den afdruk zich in zwart vertoonen. Tijdens de ontwikkeling nu kunnen zwakke tinten worden weg genomen, zwaardere tinten zooals biezen, uitwasschingen, enz. echter niet zonder nadeel voor de scherpte der lijnen, waarlangs zij liggen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1911 | | pagina 40